Na první pohled se může zdát, že sociální sítě mohou pomoci zůstat v kontaktu s našimi rodinnými příslušníky a přáteli, takže jsou vlastně prospěšné. Ovšem podle odborníků, může příliš mnoho času tráveného na sociálních sítích být škodlivé pro fyzické i duševní zdraví.
Pobývání čas od času na sociální síti není nic špatného, ale úplně zcela jiný příběh začíná v momentě, kdy člověk ihned po probuzení bere do ruky telefon, má neustálé nutkání trávit čas sdílením informací s ostatními a nezbývá mu čas na studium, koníčky a život v realitě.
Ono se to skutečně na první pohled nezdá, ale když si na konci dne spočítáte všechny ty okamžiky (tu 5 minut, tam 10 minut) může to být dvě a více hodiny trávených na sociálních sítích za den. Za tyto dvě hodiny mohl člověk jít běhat, cvičit, malovat, hrát na klavír, zajít si zaplavat, zajít za příbuznými osobně a spoustu jiných věcí. Přinášíme vám jen několik negativních účinků, které má každodenní pobyt na sociálních sítích na vaše zdraví.
Stres
Příliš hodně času na sociálních sítích může člověka stresovat různými způsoby. Jednak tím, že vám ukrajuje z vašeho času a vy potom nestíháte plnit běžné povinnosti, odpoutává to vaší pozornost od plnění pracovních úkolů, které pak musíte rychle dohánět, nemáte čas na volnočasové aktivity. Ačkoliv to vše dobře víte, nedokážete odolat pokušení a zvědavosti, co nového se na sociálních sítích dozvíte.
Deprese
Mnoho lidí věří, že to, co vidí na sociálních médiích, je skutečný život, a mnozí z nich nedokážou mít na paměti staré pořekadlo „ne všechno, co se třpytí, je zlato“. Skončit v depresi může být velmi snadné pro někoho, kdo si myslí, že všichni na sociálních médiích žijí okouzlující život, který nezahrnuje žádné starosti.
Úzkost
Na sociálních sítích narazíte během dne na spoustu věcí, které vás mohou znepokojovat. Ať už jde o pocit nedocenění (malý počet lajků), negativní informace, urážlivé komentáře. To se může kumulovat a po určité době vyústit v deprese.
Nespavost
Všechny výše uvedené věci vám mohou zabránit v dobrém nočním spánku. Budete mít plnou hlavu negativních informací toho, co kdo o vás napsal, jak hanlivě reagoval na váš komentář nebo na všechny ty týrané děti, pejsky a kočičky. Ne každý umí tyto záležitosti házet za hlavu. A pokud pobýváte na sociálních sítích i večer, pak váš spánek kazí i modré světlo. Vědci varují před používáním modrého světla před spaním.
Obezita
Není tajemstvím, že obezita není pouze problém týkající se postavy a sebeúcty, ale i celkového zdraví. Odborníci tvrdí, že je to něco, co může zvýšit riziko srdečních chorob, rakoviny, artritidy, osteoporózy, diabetu a mnoha dalších opravdu strašidelných zdravotních problémů. Sezení u počítače či s tabletem/mobilem v ruce vás okrádá o čas, který můžete trávit pohybem. A co víc, všechny nepříznivé emoce, které získáte ze všeho, co vidíte na internetu, vám působí stres, který hodně lidí zajídá. Což rovněž přispívá k nárůstu váhy.
Obrázky: qsaltlake, thefinancialexpress