Nádherně barevné tropické orchideje jsou jedním z nejoblíbenějších kvetoucích rostlin, které si pořizujeme do svého bytu. Jsou skvělé tím, že kvetou téměř pořád a navíc nevyžadují žádnou zvláštní péči. Přesto existuje několik zásad, které je třeba při jejich pěstování dodržet, aby vám jejich záplava barevných květů dělala radost co nejdéle.
Tisíce druhů tropických květů
Správná péče o orchideje vám zaručí krásné květy téměř po celý rok. Potřebují jen jednou ročně krátkou přestávku v kvetení a pak začnou opět nanovo. Orchideje jsou velmi početný druh různě velikých rostlin z tropických džunglí a botanikové jich znají několik tisíc odrůd od sotva viditelných okem až po obří pestrobarevné.
Nejčastěji pěstované v domácích podmínkách jsou ale odrůdy rodu Phalenopsis, které jsou jedny z nejodolnějších a navíc vypadají fenomenálně, protože vytvářejí bohaté hrozny květů.
Bez ohledu na druh, který pěstujeme, existují společné požadavky, které tyto rostliny na péči mají. Některé z nich jsou všeobecně známé, jiné už tolik ne. A právě ty méně známé jsou klíčem k bohatším květům a krásnějšímu vzhledu našich rostlin.
Jak pěstovat orchideje, aby nádherně kvetly
Protože jsou orchideje rostliny z pralesů, vyžadují pro svou pohodu a správné prospívání spíše polostín. Pobyt na přímém slunci přímo nesnášejí, proto není dobrý nápad umístit je na jižním parapetu.
Zároveň potřebují vysokou teplotu, přes den ideálně 25 stupňů a více, přes noc stačí kolem 19 stupňů. Pokud teplota klesne pod 15 stupňů, mohou začít zahnívat kořeny.
Důležitá je také správná zálivka. Orchideje zaléváme, až když je substrát téměř suchý, nicméně nikdy nesmí vyschnout úplně. Ideální je, když květináč s rostlinou postavíme na 15 – 30 minut do vody, necháme substrát nasát vodu a přebytečnou pak necháme okapat. Případně substrát řádně prolijeme a pak vylijeme zbytek vody, která se do půl hodiny nevsákla. Voda musí být měkká, převařená a úplně nejlépe dešťová.