Tak nádherný dort bez pečení jste ještě nedělali. Chutná jako zmrzlina a je plný borůvek, tvarohu i smetany

Nádherný a svěží nepečený dortík ze smetany, tvarohu a sladkých borůvek vás okouzlí jak při jeho přípravě, tak i při prvním ochutnání. Touhle dobrůtkou nadchnete úplně všechny.

Lehký nepečený dortík s borůvkami je na pohled nádherný a na ochutnání úžasně podmanivý. Pokud toužíte po odlehčenější verzi, můžete snížit množství cukru, anebo jej úplně vynechat. Dort bude dostatečně sladký i tak. I když je jednoduchý, určitě potěší i oslavence k narozeninám a ozdobí i slavnostní stůl. Je totiž nádherný.

Na smetanový dort „Borůvkové potěšení“ budete potřebovat:

Na korpus

 • kakaové sušenky – 200 g
 • máslo – 90 g

Na ovocný rozvar

 • Borůvky nebo jiné bobulové ovoce – 300 g
 • cukr – 50 g
 • voda – 50 ml
 • želatina – 10 g
 • voda – 30 ml

Na smetanový krém

 • Tvaroh – 400 g
 • zakysaná smetana – 150 g
 • cukr – 50 g
 • vanilkový cukr – 1 balíček
 • želatina – 15 g
 • voda – 50 ml

Nejprve vytvořte korpus

Pro přípravu sušenkového korpusu nalámejte kakaové nebo jiné sušenky do misky mixéru na menší kousky, které pak rozmixujte na prach. V mikrovlnné troubě nebo na kamnech rozpusťte máslo a smíchejte ho se sušenkovou drtí tak, abyste vytvořili tvárnou a soudržnou hmotu. Tu pak vtlačte do kulaté dortové formy o průměru 18 cm a důkladně ji upěchujte ke dnu. Pak vložte formu s korpusem do lednice ztuhnout a mezitím připravte krém.

Poté připravte ovocnou hmotu

Želatinu smíchejte s horkou vodou podle návodu a nechte ji nabobtnat. Do kastrůlku nalijte 50 ml vody a přidejte 50 gramů cukru. Za stálého míchání zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí a vsypte do něj 300 gramů mražených, kompotovaných nebo čerstvých borůvek či jiného ovoce, které se vám zlíbí. Na středním ohni přiveďte směs k varu a pokračujte ve vaření asi 3 minuty. Pak odstavte z ohně a mixérem rozmixujte dohladka. Nakonec nalijte do ovocného rozvaru želatinu, promíchejte a nechte zchladnout.

Nakonec přijde tvaroh a smetana

Opět připravte misku želatiny podle návodu. Do mísy vyklopte tvaroh a oslaďte 50 gramy cukru (popřípadě více či méně, podle vaší chuti). Přidejte také vanilkový cukr, esenci či přírodní vanilku a také smetanu. Šlehačem nebo mixérem vše prošlehejte do hladké a jednolité hmoty. Do té pak vmíchejte rozpuštěnou želatinu a dobře promíchejte.

Pak už jen sestavte dort

Vyndejte z lednice formu se ztuhlým korpusem a připravte si k ruce misky s ovocnou želatinou a smetanovým krémem. Velkou lžící odeberte tři dávky smetany a rozmístěte ji do formy v rovnoměrných rozestupech. Mezi smetanové kopečky umístěte tři lžíce ovocného rozvaru.

V dalším patře pak vrstvy prostřídejte: tam, kde byla smetana, dejte ovoce a naopak. Takto pokračujte ve střídání vrstev, dokud vám nedojde prostor ve formě, anebo suroviny.

Nakonec vezměte špejli a krouživými pohyby jemně promíchejte oba druhy hmoty na povrchu dortu tak, abyste vytvořili zajímavé vzorování. Hotový dort vložte do lednice a nechte ho tam minimálně dvě nebo tři hodiny, dokud řádně neztuhne. Klidně tam ale může zůstat i celou noc. Pak už jen odstraňte formu, nakrájejte a s velikou chutí a šálkem dobrého čaje podávejte.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]