Netradiční plemena psů mohou přinést spoustu radosti, ale také starostí

Fotografie: Pixabay

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Všechna plemena psů ale nejsou stejná. Pes může být skvělým společníkem, věrným hlídačem, ale také spolehlivým pracantem, který vás nikdy nenechá na holičkách. Rozhodnutí mít psa byste ale měli vždy řádně zvážit. Nejde totiž o krátkodobou kratochvíli, ale spíše o dlouhodobý závazek, se kterým je třeba počítat.

Existují pak plemena, která se perfektně hodí pro začínající chovatele, protože jsou nenáročná na péči i výchovu, ale také taková, která by měla přijít do rukou pouze zkušeným pejskařům. A potom také ta, která platí za výjimečná, a jen tak na ulici je obvykle nepotkáte.

Tito psi jsou zajímaví, ale je těžké je sehnat, jelikož existuje často jen pár chovných stanic, které se jejich rozmnožování věnují. Pokud máte zálusk na skutečně netradiční plemeno, zkuste vybírat z následující nabídky.

Ibizský podenco

Tento pes vám možná na první pohled připomene egyptské psy, které vídáte na starověkých obrazech nebo pyramidách. Jde o velmi silné a vysoké psy, kteří se nezaleknou žádné překážky.

Fotografie: Freepik

Předpokládá se, že jde právě o potomky faraonských psů – a dle toho je třeba s nimi zacházet. Potřebují pevnou ruku a také vysoký plot, jelikož snadno dokážou vyskočit do výšky až dvou metrů.

Cane corso

Toto plemeno vzniklo nejspíše v období pozdní římské říše. Šlo původně o psy vyšlechtěné pro gladiátory, kteří se účastnili v arénách smrtících bitev s medvědy nebo lvy. Na první pohled budí toto plemeno velký respekt. Tito psi mají také vysoce vyvinuté ochranné instinkty a svému majiteli jsou věrní jako málokterý jiný pes.

Fotografie: Freepik

Vychovat z tohoto psa spolehlivé ochránce je ale náročné, a proto se hodí do rukou jen zkušeným majitelům. Několikrát bylo plemeno na pokraji vyhynutí, ale naštěstí se jej vždy podařilo zachránit.

Schipperke

Tito malí ovčáčtí psi jsou plní energie, nadšení a rádi dovádí a pohybují se venku. Jsou ideální pro rodiny, které hledají malého psa, který je ale i dobrý hlídač a je svému pánu velmi loajální.

Fotografie: Freepik

Schipperke má i velmi veselou povahu, má rád děti a není problém jej snadno vycvičit. Tohoto pejska si ale nepořizujte, pokud nebudete mít čas je brát na dlouhé procházky do přírody. Doma na gauči vám nevydrží.

Coton de Tulear

Tato roztomilá bílá koule je ve skutečnosti velmi společenský a aktivní psík. Jeho první zástupci sloužili členům královských rodin na Madagaskaru. Tito psi nejen nádherně vypadají, ale mají i velmi milou povahu.

Potřebují však dost pozornosti a různé aktivity, aby se nenudili. Pokud je necháte samotné v bytě, hrozí, že vám během pár minut nudy zlikvidují drahé vybavení.

Tibetský mastif

Tibet určitě nemusí být pyšný jen na Himaláje, ale také na toto silné a pracovité plemeno. Na první pohled působí pes možná nebezpečně a nepřátelsky, ale opak je pravdou. I když má takřka velikost poníka, bývá velmi přátelský a má rád lidi. Jako domácí mazlíček je však toto plemeno dost náročné.

Fotografie: Freepik

Nejenže potřebuje hodně prostoru, pohybu a stravy, ale je nezbytné jej i velmi přísně a dobře vychovat. Pokud k vám nebude mít respekt, mohou vás čekat velmi nepříjemné potíže.

Pikardiánský ovčák

Toto plemeno pochází z francouzské oblasti Pikardie, kam psy přivezli Keltové. Původním úkolem psa bylo pečovat o stáda, ale nyní se hodí i jako domácí společník. Je oddaným ochráncem, ale vyžaduje pevné vedení a výchovu.

Fotografie: Freepik

Tito psi milují pohyb a zábavu, dají se snadno vycvičit i k různým kouskům. Do městského bytu se ale rozhodně nehodí, jelikož potřebují hodně pohybu po celý den.

Boykin španěl

Jde o poměrně nové plemeno a u nás je relativně vzácné. Tito psi jsou označováni za pracovité a aktivní plemeno, které miluje procházky v přírodě a rádo také loví.

Fotografie: Freepik

Milují i vodu a jsou tedy nadšenými společníky rybářů. Dobře se ale mohou cítit i v bytě, pokud jim zajistíte, pravidelné a dlouhé procházky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]