Novinový pedig

Noviny, letáky a jiný papírový materiál je možné recyklovat různými způsoby. Mezi jeden z nich patří i novinový pedig, kdy proutí nahradíme papírem. Z těchto vzniklých papírových ruliček, které se tvoří pomocí špejle a lepidla je možné uplést krabice, košíky, kočárek, trakářek a mnoho jiných dekorativních výrobků. Jestliže chcete vyzkoušet výrobky z papíru, začněte tím, že si seženete libovolný papír.

Noviny, letáky či páska do kasy

Někdo motá ruličky ze starých novin, jiný z letáku a další třeba využívá pásky do kasy. Ty jsou čistě bílé a snadno se následně obarvují. Pro začátek je vhodné si stanovit nejen techniku, ale i výrobek, který chcete vytvořit. Jestliže vám nejde proplétání, existují i jiné možnosti, jak si z novin vyrobit pěkný výrobek. Pokud se vám podaří vybrat vhodnou finální úpravu nabarvením, nepoznáte mnohdy rozdíl mezi přírodním materiálem. Využití papíru namísto proutí či jiného materiálu je nejen krásné, ale ekologické zároveň. Pletení z papírových ruliček je levné a recyklujete při něm papír, který by jinak skončil, jako odpad. Navíc si můžete vytvořit mnoho pěkných bytových doplňků za hubičku. Nebo prostě někomu své výrobky darovat pro radost.

Jak začít tvořit ruličky

Připravte si papír nastříhaný na stejnoměrné pruhy, špejli a tuhé lepidlo. Ideální šíře papíru je kolem 15 cm a 35 cm na délku. Příliš dlouhý pruh papíru by se vám špatně namotával a utahoval. Buď můžete nabarvit ruličky těsně před výrobou, nebo potom celý hotový výrobek. Na internetu najdete mnoho návodů a podrobných postupů na koše, košíčky, truhly i krabice. Vyrobit si však můžete i novinové hodiny, ornamenty na stěnu či vázu. Místo ruliček si můžete poskládat i úhledné tenké pásky – stejně, jak můžete vidět v přiloženém videu. Jestliže vám chybí nápady na youtube jich nejdete mraky….

Obrázek: youtube.com