Objevte léčebné účinky listů ořešáku královského. Pokud ho máte ve svém okolí, můžete si gratulovat

Fotografie: Pixabay

Listy ořešáku mají vysoký obsah vitamínů, tříslovin, flavonoidů a éterických olejů, mohou tedy pomoci při mnoha onemocněních.

Jako různé části mnoha jiných rostlin, tak i listy ořešáku mohou mít při správném použití pozitivní vliv na lidské zdraví. Užívat je lze formou čaje, koupele, nebo z nich lze vyrobit mast. Sklízet lze zdravé listy na přelomu června a července. Pak je usušte pro celoroční použití.

Fotografie: Freepik

Nutné je ale upozornit, že chroničtí pacienti, kteří berou nějaké léky, by nikdy neměli vnitřně užívat jakoukoli bylinu bez konzultace s lékařem, nebo lékárníkem. Každá z nich může mít interakci k užívaným lékům a může tak dojít k nežádoucímu vzájemnému ovlivnění účinků.

Čaj z listů ořešáku

Půl polévkové lžíce sušených listů nasypte do nádoby, kam jste dali vařit 250 mililitrů vody. Povařte 4-5 minut a po vypnutí nechte přirozené vychladnout. Vychladlý čaj přeceďte a vypijte. Během akutních problémů pijte 1-2 šálky denně.

Pozitivní účinky tohoto čaje byly popsány u zvýšeného cholesterolu, zánětu ledvin, žloutenky, trávicích obtíží, zánětu žaludku a střev a nedostatku vitamínu C a D. Připisuje se mu taky schopnost snižovat vysokou hladinu cukru v krvi a rovněž dokáže čistit krev.

Fotografie: Pxhere

Obklad na oči

Trochu silnější odvar, který připravíte podobným způsobem, můžete použít i na bolavé a unavené oči. Na přípravu odvaru použijte plnou polévkovou lžíci listů. Vařte dvě minuty a listy pak nechte ještě 20 minut vylouhovat. Po 20 minutách vlažný výluh přefiltrujte přes čisté plátýnko.

Do čistého výluhu pak ponořte dva gázové čtverečky a na 10-20 minut je přiložte na zavřená oční víčka. Opakujte několikrát denně, ale výluh vždy přihřejte, aby byl vlažný. Takto připravený výluh můžete použít i do koupele. Pouze ho připravte daleko silnější a větší množství.

Ořešáková mast

Při přípravě tohoto léčebného prostředku si budete muset přispíšit. Ideální surovinou nejsou totiž listy, ale mladé pupeny ořešáku. Pozitivní účinky této masti se popisují zejména u pacientů s lupenkou a ekzémy.

Pro její přípravu budete potřebovat 500 gramů nesoleného vepřového sádla, hrst pupenů ořešáku královského a pro zesílení jeho účinků můžete přidat i hrst květů měsíčku. Rozehřejte sádlo na mírném ohni, nasypte tam pupeny a měsíček. Třicet minut za občasného míchání zahřívejte a pak přeceďte. Vychladlou mast skladujte v lednici v uzavíratelné nádobě.

Fotografie: Pxhere

Ořešákový aperitiv

Na zlepšení trávení, při potížích s parazity, nebo jen tak na dobré chutnání si můžete připravit ořešákový aperitiv. Budete potřebovat čerstvé a zdravé listy ořešáku, mandle a čistý líh. Do půl litru čistého lihu (pozor, nesmí to být líh denaturovaný), dejte 100 gramů čerstvého a nadrobno posekaného ořešákového listí. Přidejte ještě 5 gramů nadrobno posekaných mandlí a obsah lahve nechte 3 týdny při pokojové teplotě louhovat. Během této doby obsah občas protřeste. Pak extrakt přefiltrujte přes čisté plátýnko a užívejte malý panák na lačno každý den.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]