Naučte se relaxovat v dnešní uspěchané době díky těmto 20 tipům na mini-relaxace

V dnešní velmi uspěchané době je důležité naučit se pravidelně odpočívat, relaxovat, meditovat. V některých zemích se učí již malé děti, jak meditovat a ve školách začínají den malí školáci krátkou meditací. Vynechání meditace nebo její šizení se dokonce trestá.

Popravdě řečeno, pokud sami sebe šidíte, odbýváte, pak si také zasloužíte trest. Meditace by se měla stát naprostou součástí každého z nás. Někdy stačí dvě až tři krátké meditace během dne a nakopne vás to víc, než tři šálky kávy. Navíc je to cesta, jak nalézt sám sebe. Nejlepší způsob jak se naučit postupně meditovat je naučit se alespoň částečně relaxovat. Pokud neumíte vypínat, odpočívat, zastavit se, je to velký problém.

Co vše krátká relaxace dokáže?

 • Zpomalí se vám tepová frekvence

 • Zpomalí se rychlost dýchání

 • Sníží se krevní tlak

 • Zvýší se průtok krve do svalů

 • Sníží se svalové napětí

 • Zlepší se vám soustředění/koncentrace

 • Sníží se stres, budete méně frustrovaní

 • Vyčistíte si hlavu, posílíte důvěru k řešení úkolů a problémů

 • Načerpáte energii

Důvodů, proč začít relaxovat či meditovat alespoň krátkou dobu několikrát za den, existuje nespočet. Technik, jak si odpočinout, vypnout, uvolnit se, relaxovat rovněž existuje spousty. Přitom mnoho lidí vlastně vůbec neví, jak na to. Přinášíme vám 20 tipů, jak provádět mini-relaxace.

20 tipů na mini relaxace

 1. Pokuste se najít klidné místo, kde nebudete rušeni. Sedněte si a začněte dýchat – hluboký nádech, podržte chvíli dech a výdech. Opakujte alespoň 15 takových dechů. Jestliže vaše myšlenky těkají, soustřeďte se pouze na jednu maličkou část vašeho těla – třeba na malíček u nohy.

 2. Dopřejte si pauzu na zelený čaj, který úžasně voní, chutná a dodá vašemu tělu energii.

 3. Udělejte si malou pauzu, dejte si kostičku hořké čokolády, která zlepšuje náladu.

 4. Pusťte si příjemnou hudbu, sedněte si a zasněte se alespoň na 2 minuty. Neřešte v hlavě nesmysly. Přeneste se na louku, pláž, do lesa – někam na příjemné místo.

 5. Dejte si lžičku medu, který zahání deprese a úzkost. Soustřeďte se pouze na med a jeho sladkou chuť. Problémy nechte chvíli na odstavené koleji. Jste jen vy a med.

 6. Připravte si na talířek lahodné ovoce a věnujte sami sobě alespoň 3 minuty. Zobejte šťavnaté ovoce a představujte si něco příjemného.

 7. Pokud můžete, lehněte si na zem, na záda. Uvolněte celé tělo a soustřeďte se pouze na svůj dech. Je-li pro vás těžké se uvolnit, opakujte v duchu při nádechu HÁ a při výdechu SÁ – budete se tak více soustředit jen na váš dech a tato slova.

 8. Usedněte do pohodlného křesla, pusťte si relaxační hudbu.

 9. Sedněte si do tureckého sedu, pusťte si příjemnou hudbu a provádějte dechová cvičení. Ucpěte si jednu nosní dírku a nadechněte se, pak ucpěte druhou a vydechněte. Nosní díky mezi sebou prostřídejte. Třeba 5 nádechů jednou, 5 výdechů druhou nosní dírkou, a pak to otočte.

 10. Udělejte si krátkou masáž rukou či nohou

 11. Opláchnete si obličej studenou vodou. Z dlaní vytvořte mističku a obličej ponořte do studené vody. Probere vás to, osvěží.

 12. Učešte si vlasy. Zní vám to legračně? Ve skutečnosti pohyb česání uvolňuje tělo.

 13. Zacvičte si. Ne, nechceme, ať běžíte do tělocvičny. Stačí pár protahovacích cviků, které zvládnete doma, ale i v kanceláři.

 14. Otevřete si okno, dýchejte čerstvý vzduch a dopřejte si krátkou pauzu.

 15. Běžte na pěti až deseti minutovou procházku. Je-li ve vaší blízkosti park, lesík, polní cestička, běžte se jednoduše projít. To se netýká samozřejmě rušného města.

 16. Obklopte se pokojovými rostlinami, které působí pozitivně na lidskou psychiku. Klidně si udělejte přestávku, kochejte se krásou kytky a dotkněte se jí, přivoňte k ní.

 17. Mazlete se s nějakým zvířetem. Nevadí, když doma žádné zvířátko nemáte. Třeba má soused roztomilého psa či kočičáka. Udělejte si čas a pohlaďte ho, pomazlete se s ním. Uvidíte, jak roztajete. Dotek hebkého kožíšku má blahodárné účinky.

 18. Uvolněte se s knihou. Vyberte si samozřejmě nějakou odpočinkovou knížku, může to být i sbírka citátů. Věnujte tomu tipu odpočinku alespoň 10 minut.

 19. Zkuste něco kreativního. Můžete na 10 minut vytáhnout třeba háčkování nebo něco kreslit. Prostě vypněte a věnujte se něčemu, co odvede vaší pozornost příjemným směrem.

 20. Dejte si 10 minutovou příjemnou sprchu, kterou můžete obohatit o příjemnou vůni, která rovněž stimuluje dobrou náladu a podpoří tak krátký odpočinek.

Při jakékoliv činnosti, která má být určená mini odpočinku myslete jen sami na sebe a snažte se o co možná největší uvolnění. Relaxace typu: tak honem, ať ještě stihnu hromadu práce se míjí účinkem. Má to být vašich 5 nebo 15 minut, tak si je užijte.

Obrázky: pixabay