Rýže je jednou z nejzákladnějších potravin na celém světě. Můžeme se setkat s několika druhy, jedná se například o rýži jasmínovou, basmati, červenou rýži nebo speciální rýži na sushi. Její příprava ale není tak jednoduchá, jak se může zdát.
Tato příloha je velmi oblíbenou hlavně proto, že je lehce stravitelná a její příprava není na první pohled nijak složitá. Uvnitř rýže najdeme mnoho cenných vitamínů a minerálů, její konzumaci bychom tedy neměli přehánět. Málokdo totiž ví, že nadměrná konzumace rýže může být dokonce zdraví škodlivá. Otravu může způsobit například to, že budeme již uvařenou rýži znovu ohřívat.
Její konzumaci bychom neměli podle vědců přehánět
Kromě opětovného ohřívání rýže je problémem také její skladování. Pokud budeme mít rýži dlouho uloženou v pokojové teplotě a následně ji sníme, nemusí nám ani toto jídlo udělat dobře. Kromě toho z výzkumů vyplývá, že zdraví škodlivá je také její nadměrná konzumace. Je v ní totiž obsaženo nepatrné množství arsenu, který je při větší konzumaci toxický.
Důležitá není jen volba správného druhu rýže, ale také zvolená příprava. Zaměřit bychom se měli hlavně na její obal. Rýže se totiž velmi často prodává ve speciálních sáčcích, tato možnost přípravy se na první pohled jeví jako velice pohodlná. Ano, na jednu stranu je jednodušší takto rýži připravit, rozhodně to ale není zdravější možnost. Mnohem lepší je kupovat rýži sypkou.
Vietnamské tajemství dokonalé rýže: Od teď bude pokaždé perfektně připravená
Nejen nevolnosti, ale i silné alergické reakce
Sáček, ve kterém je rýže umístěna, je totiž jejím největším problémem. Většina z nich obsahuje bisfenol, který postupným vařením přestupuje do dané potraviny. Jedná se o derivát, který je používán při výrobě plastů a napodobuje lidské hormony. Konzumace této látky má negativní vliv na endokrinní systém a funkci štítné žlázy. Kromě toho může také vyvolávat silné alergické reakce.
Kromě ohledu na naše zdraví bychom při nákupech měli myslet také na naši peněženku a rodinný rozpočet. Balení bez sáčků je nejen levnější, ale je také ekologické a šetrné k přírodě. Také mnohem lépe odhadneme potřebné množství vařené rýže, ne vždy totiž zkonzumujeme celý obsah uvařeného sáčku. Díky sypké variantě tedy omezíme i plýtvání jídlem. Aby se sypká rýže rychleji uvařila, je dobré ji předem na hodinu namočit.
Napište komentář