Celulitida je noční můrou všech žen, protože nejde o nic příjemného. Nicméně u většiny žen jde o docela přirozený a častý jev. Celulitida nezpůsobuje žádné fyzické poškození, ale ovlivňuje psychickou stránku ženy a může být příčinou nízkého sebevědomí. Naštěstí se s ní dá bojovat, proto jsme připravili pro vás tento článek.
Co je to celulitida?
Celulitida je často označována jako pomerančová kůže, protože připomíná jeho hrbolatý vzhled. V podstatě to není nic jiného než tukové buňky, které procházejí spojovacími tkáněmi pod kůži. Obvykle se vyskytuje na stehnech a hýždích, ale objevit se může i jinde na těle.
Proč jsou ženy na ní náchylné?
Zdá se to být nespravedlivé, protože ženy jsou k celulitidě náchylnější než muži (80 až 90 %) žen zakusí, jak nepříjemné je z pohledu estetiky s celulitidou žít. Ovšem není to smůla. Existuje proto důvod. Ženy mají rozdílné rozložení tuků, svalů a pojivových tkání než muži. U mužů mají tukové buňky a pojivové tkáně křížovou strukturu, zatímco u žen jsou uspořádány vertikálně, čímž usnadňují prokrvení tukových buněk.
Co celulitidu způsobuje?
Přesná příčina celulitidy není známa, předpokládá se však, že svou roli tady hraje životní styl a geny. Co dalšího má na ní vliv?
- Věk – kolagen časem ubývá a je to právě on, kdo pomáhá pokožce k mladistvému, pevnému a pružnému vzhledu. Jakmile stárneme, produkce kolagenu klesá a pokožka je ochablejší a pro tukové buňky je snadnější, aby vyčnívaly přes pojivové tkáně.
- Špatný oběh – zvyšuje pravděpodobnost výskytu celulitidy.
- Geny – jako je možné zdědit krásné modré oči po babičce, je možné zdědit i sklony k celulitidě. To však neznamená, že není možné s ní bojovat.
- Zánět – zánět v těle zhoršuje vzhled celulitidy, protože tukové buňky zadržují tekutinu, toxiny a zvětšují se. Zánět může navíc přispět ke špatnému oběhu.
- Hmotnost – ženy s nadváhou mívají trápení s celulitidou mnohem častěji, ale není to pravidlo a ztráta hmotnosti nemusí být vždy řešením.
- Hormon estrogen – je primárně ženský hormon a způsobuje větší pravděpodobnost celulitidy. Hladina hormonů je ovlivněná řadou věcí, od puberty, přes těhotenství až po menopauzu. Estrogen může ovlivnit produkci kolagenu (tedy snížení kolagenu).
Jak s celulitidou bojovat?
Každá žena je jiná a neexistuje žádný magický vzorec, pokud jde o boj proti celulitidě. Co však může pomoci je:
- Zdravá strava – bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty. Důležitá je rozmanitost potravin, které poskytnou pokožce to, co potřebuje. Vyhněte se cukrům (sušenky, koblížky, koláčky, limonády), smaženému jídlu, rychlému občerstvení – to vše přispívá k tvorbě tuků. Omezte i příjem soli. Vysoký obsah sodíku povzbuzuje k zadržování tekutin, celulitida pak vypadá ještě hůř.
- Cvičení – doporučováno je věnovat se minimálně 150 minut týdně aerobní aktivitě anebo 75 minut intenzívní aktivitě (anaerobní). Cvičení skutečně pomáhá snižovat výskyt celulitidy, protože se pálí tuk a dochází k lepší cirkulaci.
- Detoxikace – pokud je v těle hodně odpadu (toxinů) – nikotin, alkohol, jedy z ovzduší, potravin, kosmetických výrobků je lymfatický systém přetížen a výsledkem je špatná pokožka, záněty i celulitida.
- Pitný režim – hydratace je klíčem k hladké pokožce. 8 až 10 sklenic vody denně pomůže zmírnit vzhled celulitidy.
Domácí triky proti celulitidě
- Masáže
- Zábaly
- Exfoliace
- Jablečný ocet – masírovat do pokožky
- Zelený čaj – do pitného režimu
Léčba celulitidy
- Liposukce
- Cellfina
- Velashape
- Cellulaze
- Celulitidové krémy – ovšem za ty kvalitní a opravdu účinné si připlatíte
Obrázky: vix.com