Půlroční dceru odpojili z ventilátoru. Místo konce se poprvé nadechla

Fotografie: Governor Tom Wolf / Creative Commons / Attribution 3.0

Malé děvčátko vzdoruje prognóze lékařů. Rodiče se s ní loučili, nechtěli, aby trpěla. Po odpojení z ventilátoru se stalo to, co nikdo nečekal.

Mladí rodiče museli učinit nejtěžší rozhodnutí v životě. Na doporučení lékařů souhlasili s tím, že jejich malou dceru nechají odpojit od dýchacího přístroje. Měla těžce poškozený mozek a jen ležela připojená na přístrojích. Maminka ani na chvíli nevěřila, že její dcera zemře, ale realita se zdála být silnější než její přání. Malá Lillie však překvapila všechen lékařský personál. Dokázala se sama nadechnout.

Přestala dýchat a zastavilo se jí srdce

Sky Disson a Peter Klawinsky z britského Peterborough si prošli noční můrou každého rodiče. Jejich tehdy půlroční dcera Lillie se narodila krásná a zdravá. Pak se však stalo něco nečekaného. Když Sky ráno vstala a přišla k postýlce, zjistila, že malá Lillie nedýchá. „Neslyšela jsem žádné bušení srdce, vůbec nic. Sledovala jsem, jak mi před očima zmodrala. Předpokládala jsem, že moje dítě zemřelo,“ vzpomíná matka na okamžiky hrůzy.

Okamžitě volali tísňovou linku a Peter dával malé holčičce první pomoc. „Můj svět se v okamžiku zhroutil. Jen jsem se jí zoufale snažil pomoct. Dýchal jsem do ní, ale nic se nedělo,“ líčí otec. Záchranáři dorazili během pěti minut, ale ani oni ji nemohli rozdýchat. Nakonec se jim to povedlo, to už však byla holčička 24 minut bez známek života.

Zůstane tak už do konce života, řekli lékaři

Byla převezena na jednotku intenzivní péče londýnské nemocnice a napojena na dýchací přístroj. Vyšetření ukázalo, že má poškozený mozek. Jediné, co se dalo dělat, bylo nechat ji na přístrojích a čekat, jak bude reagovat. Ani po deseti dnech se však nic nezměnilo. Lékaři oznámili rodičům, že jejich dcera zůstane v tomto stavu už do konce života. Postavili je před těžké rozhodnutí – zda malou Lillie z podpory odpojit.

houkající sanitka
Fotografie: Freepik

Po těžkých úvahách nakonec souhlasili, nechtěli, aby se trápila. Poslední den si Sky přinesla barvy, aby si mohla obtisknout na památku její ručičky a nožičky. Při odpojování ji však nedokázala držet v náručí „Když se mě zeptali, jestli ji chci držet, prostě jsem to nedokázala. Prostě jsem nebyla dost silná,“ líčí Sky, jak musela malou Lillie předat Peterovi.

Rodiče doufali, lékaři nevěřili, ale stal se zázrak

Když lékaři odpojili všechny hadičky, čekali na to, až Lillie zemře. Stal se však zázrak. „Byli jsme oba tak napjatí, když jí odebrali podporu života. Ale pak jsem si všimla, že se její hruď zvedá a klesá. Byl to neuvěřitelný okamžik. Poprvé se nadechla. Vůbec se netrápila a byl to úžasný pocit,“ říká Sky o okamžiku, za který se oba modlili. Lékaři a sestry byli ohromení tím, jakou vůli k životu tato holčička má. Stále však upozorňovali rodiče, že může kdykoliv přestat dýchat.

Následující dny tak strávili hypnotizováním obrazovky, která ukazovala její životní funkce. Lillie však dýchat nepřestala. Po týdnu byli propuštěni domů. Lékaři byli stále přesvědčeni, že zemře, a několik měsíců byla rodině zajišťována paliativní péče. Pak už bylo jasné, že se Lillie jednoduše nevzdá a své rodiče opouštět nehodlá. Lillie už je více než rok a i přes poškození mozku dělá pokroky. Vzhledem k tomu, že je pro lékaře naprosto ojedinělým případem, nedokážou určit, jak se bude do budoucna její stav vyvíjet.

monitor životních funkcí
Fotografie: Freepik

Předpokládají, že bude mít potíže s řečí i chůzí. Lillie však už několikrát ukázala, že se lékařským předpovědím podřizovat nebude, a tak je možné, že se bude i zázračně uzdravovat. Rodiče jsou vděční a poskytují dceři maximální podporu, aby se zotavila. Přitom stačilo málo a zemřela by. Byla prý jen náhoda, že ten den museli vstát dřív, a Sky tak malou Lillie našla včas. Za normálních okolností by Lillie zemřela pár metrů od nich a oni by to zaspali.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*