V dávných dobách bylo praní velmi jednoduché. Ženy praly oblečení nejčastěji na valše, nebo v ruce. S příchodem moderní doby se pak začaly na trhu objevovat pračky poloautomatické a pak i zcela automatické. Ty nám v nynější době usnadňují pořádný kus práce.
Není nic snazšího než jen umístit prádlo do spotřebiče, vsypat prací prostředek a po stisku jednoho tlačítka se již nemusíme o ostatní starat. Mnoho hospodyněk ale zapomíná na to, že i o pračky je potřeba náležitě pečovat, aby bylo praní prádla opravdu efektivní a účinné. Někdy se však může stát, že i když všechno uděláte správně, na prádle zůstane i po vyprání nepříjemný zápach. Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou nejčastější příčiny tohoto uplývajícího zápachu na oděvech a jak jej řešit.
Nejčastější zdroje zápachu na oblečení
Za nepříjemný zápach a uplývající nečistoty na oblečení může nejčastěji dle odborníků především tělesný pot a pak také tělové krémy a masti, které dotyčný používá na zvláčnění pokožky. Co se týká potu, lidský organismus ho dokáže za jeden den vyprodukovat téměř jeden litr, a to už je skutečně množství, které se někde musí objevit. Tyto látky tedy mají tendenci zůstávat na vašich šatech i po důkladném vyprání. Obsahují totiž agresivnější látky, kterých je obtížnější se zbavit.
Zvýšená vlhkost v bytě je také nepřítel oblečení
Pakliže je ve vašem interiéru vyšší vlhkost ovzduší a vyprané prádlo sušíte na sušáku v místnostech, je možné, že zcela neproschnou a ve vláknech zůstane určité množství neodpařené tekutiny. Ta je pak výživnou půdou pro různé spory a houby, či plísně. Právě ty pak způsobují nepříjemný zápach na oblečení, rovněž nejsou ani prospěšné pro lidské zdraví. Je proto vhodné si pořídit do bytu přístroj, který vás přebytečné vlhkosti v ovzduší zbaví. Lépe jsou na tom ti, kteří vlastní sušičku, ta ve většině případech dokáže šetrně a dokonale prádlo vysušit.
Další látky, které neprospívají vašemu oblečení i životní prostředí
Vědci rovněž tvrdí, že dalšími látkami, které mohou způsobovat nejen znečištění životního prostředí, ale i zápach na oblečení jsou třeba:
- parfémy
- šaty potřísněné zbytky jídla
- uplývající benzín, či nafta na oděvech (nejčastěji montérkách)
Tyto látky mohou přispět údajně i k tomu, že váš spotřebič může dřív nebo později vypovědět službu. Takto potřísněné oblečení je složitější důkladně vyprat a v jeho vláknech mohou zůstávat zbytky inkriminovaných látek.
Jak prádlo prát správně?
Odborníci doporučují prát prádlo na vyšší teplotní stupeň, kterým docílíte důkladného odstranění všech nečistot. Také je podstatné vybírat uvážlivě vhodný prací prášek, nejlepší je takový, který obsahuje takzvané polymery. Oblečení by mělo být taktéž zodpovědně sušeno ihned po vyprání, aby se zabránilo tvoření sporů a plísní ve tkaninách.
Fotografie: Freepik