Okoukal se vám již vzhled nábytku? Změňte ho jednoduše pomocí úchytek

Po určité době se každý interiér může člověku okoukat a zevšednět. To jsou okamžiky, kdy přemýšlíme, jak alespoň díky něčeho drobného docílit příjemných změn. Mnohdy skutečně stačí opravdové maličkosti a jednou z nich je i výměna úchytek.

Na první dojem se úchytky na nábytku tváří nenápadně, přitom jsou to právě ony, kdo dokáže z komody či skříně učinit úplně nový a neokoukaný kus nábytku. Zvažujete-li tedy malou změnu, která přispěje na proměně interiéru, budou výměny úchytek správným řešením. Dnešní trh je tímto typem zboží úplně přesycen a k mání jsou úchytky všech barev, stylů, materiálů, tvarů. Nicméně vy je kupovat nemusíte a klidně si je můžete doma vyrobit sami. Stačí použít to, co doma najdete – knoflíky, razítka, plastová zvířátka, starý kožený opasek, různé spony, nevyužité vodovodní kohoutky, ale i dary přírody, jako jsou třeba kameny či větvičky.

Plastová zvířátka

Úchytky z plastových zvířátek se hodí nejen do dětského pokojíčku. Můžete je přestříkat metalickou nebo jinou barvou, aby doplnily zbývající vybavení a šup s nimi na šuplíky či starší skřínky. Starší nábytek lze ozdobit mimo úchytek i nalepovacími dekoracemi či samolepící tapetou. Vystřihnout z ní můžete kytky, srdíčka, ale i různé ornamenty.

Kožený opasek

Pokud máte doma kožený opasek, který už nenosíte, můžete jej použít k výrobě elegantních úchytek/madel. Stačí pásek rozdělit na potřebný počet úchytek, konce opasku sestřihnout do špičky, rovně nebo zakulatit a přišroubovat na místo. Výtečně vypadá kožený opasek jako úchytky na šuplících, ale i na truhlici.

Úchytky z větví

Stačí si přinést z přírody větvičky, ošetřit je proti škůdcům, případně nalakovat či namořit a použít jako originální úchytky. Možná se budete divit, ale i taková maličkost dokáže s interiérem učiněné zázraky. Dlouhou větev lze použít také nad okno jako dekoraci či nad dveře a pověsit na ní závěs. Z větví se dá vykouzlit nespočet dekorací do domácnosti.

Staré vodovodní kohoutky

Nemusíte platit nehorázné sumy za starodávné kohoutky. Většinou jde stejně o zdařilé atrapy. Stačí navštívit nějakou půdu, sklep, antikvariát. Tento typ úchytek uvítají především milovníci industriálního stylu. Velmi poškozené kohoutky můžete natřít barvou. Vítaná je černá, červená, modrá, zelená, žlutá…ale klidně i růžová.

Kameny a mušle

Kameny jako úchytky jsou skvělou volbou. Vhodné jsou spíš menší kameny, které po přilepení na šroub budou držet. Místo kamenů lze použít i mušličky. Stačí předmět přilepit k vhodnému šroubu a připevnit k šuplíku či na dvířka.

Obrázky: decoist