Poruchy štítné žlázy vykazují příznaky, které lze snadno zaměnit za jiné zdravotní problémy. Z toho důvodu je dobré na každý reagovat a konzultovat se svým lékařem, který stanoví správnou diagnózu.
Štítná žláza je možná malý orgán, ale v našem těle hraje významnou roli. Produkuje důležité hormony, které pomáhají řídit spoustu životně nezbytných funkcí našeho těla. Pokud nepracuje správně, může se u člověka rozvinout stav zvaný hypotyreóza nebo hypertyreóza. Záleží, zdali štítná žláza produkuje hormonů málo nebo příliš. V takových případech je však důležité sledovat signály svého těla, které napovídají, že s tímto orgánem není něco v pořádku, říká lékař Daniel Murrell.
Jaká je funkce štítné žlázy
Hormony štítné žlázy řídí náš metabolismus, proces, při němž se jídlo, které přijímáme do těla, mění na energii, jež je nadále využívána v celém našem těle pro udržení správné funkce mnoha systémů organismu. Metabolismus by se v tomto případě mohl přirovnat ke generátoru, který bere surovou energii a využívá ji k pohonu celého stroje, tedy lidského těla.
Když štítná žláza pracuje bez jakýchkoli problémů, bude udržovat správné množství hormonů, aby metabolismus fungoval optimální rychlostí. Na to dohlíží hypofýza, umístěná ve středu lebky pod mozkem, a monitoruje a řídí množství hormonů štítné žlázy v krevním řečišti. Nastane-li problém, upraví hypofýza hladinu hormonů štítné žlázy vlastním hormonem stimulujícím štítnou žlázu. Nazývá se TSH a je odeslán do štítné žlázy, které řekne, co je potřeba udělat, aby se tělo vrátilo do normálu.
Onemocnění štítné žlázy
O onemocnění štítné žlázy se obecně bavíme tehdy, kdy orgán není schopný produkovat správné množství hormonů. Pokud štítná žláza tvoří příliš mnoho hormonů, vaše tělo spotřebovává energii moc rychle. V tomto případě se jedná o hypertyreózu. Je-li tomu opačně, štítná žláza produkuje nedostatek hormonů, zdravotní stav se nazývá hypotyreóza.
Při hypertyreóze můžete pocítit zrychlený tep, hubnutí bez zjevného důvodu nebo nervozitu. Za situace, kdy vás trápí hypotyreóza, jste unavení, můžete přibírat na váze a nejste schopni snášet nízké teploty. Tyto dvě hlavní poruchy štítné žlázy mohou být způsobeny různými příčinami. Mohou být i dědičné.
Příznaky onemocnění štítné žlázy
Existuje celá řada příznaků, které můžete zaznamenat při onemocnění štítné žlázy. Bohužel jsou symptomy často podobné známkám jiných zdravotních problémů, nicméně právě proto není dobré je ignorovat. Příznaky onemocnění štítné žlázy lze rozdělit do dvou skupin, na ty, jež souvisejí s hypertyreózou, a na ty, které charakterizují hypotyreózu.
Příznaky hypertyreózy mohou zahrnovat:
- Úzkost, podrážděnost, nervozitu
- Potíže se spánkem
- Ztrátu tělesné hmotnosti
- Zvětšenou štítnou žlázu
- Slabost svalů a třes
- Nepravidelnou menstruaci
- Citlivost na teplo
- Potíže se zrakem, podráždění očí
Příznaky hypotyreózy mohou zahrnovat:
- Únavu
- Nárůst tělesné hmotnosti
- Potíže s pamětí, zapomínání
- Častou nebo silnou menstruaci
- Suché a hrubé vlasy
- Chraplavý hlas
- Nesnášenlivost nízkých teplot
Pokud u sebe zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, neváhejte si domluvit schůzku se svým lékařem. Přestože se může jednat o běžný problém, nikdy nemůžete s jistotou říct, zdali se nejedná o symptomy vážných onemocnění štítné žlázy. Je tedy lepší mít jistotu.
Zdroj: Healthline