Lámou se vám často nehty, nebo se začaly dokonce třepit? S těmito i dalšími problémy vám poradíme. Nemusíte rozhodně utrácet za předražené přípravky. Vše, co potřebujete, máte určitě v domácích zásobách.
Jak si poradit s křehkými nehty?
Křehkost nehtů nejčastěji způsobuje dlouhodobý stres, agresivní složení odlakovačů, nebo časté lakování nevhodnými laky. Abyste těmto problémům předešli, je vhodné nehty pravidelně masírovat mandlovým olejem, nebo třeba tím olivovým. Na noc pak můžete promazané ruce nechat v rukavicích, aby se řádně hydratovaly.
Co udělat se zabarvenými nehty?
Zabarvení nehtů nejčastěji způsobuje ukládání pigmentů z laků. Proto je vhodné při lakování použít ten průhledný podkladový. Nežádoucího odstínu nehtů se snadno zbavíte směsí kypřícího prášku a trochy citronové šťávy. Směs pak vmasírujte do nehtů, nechte působit asi tři minuty a pak opláchněte. Vhodná je i směs olivového oleje a cukru.
Jak na vypouklý nehet?
Někdy můžete u nehtů zaznamenat i jakési hrbolky. Ty jsou zpravidla dost bolestivé. Abyste zabránili šíření infekce pod vzdouvajícím se nehtem, použijte k dezinfekci například olej z čajovníku, který naneste na inkriminované místo pomocí vatového tamponku. Podpoříte tím kromě jiného i hojivé procesy.
Co znamená modrá skvrna pod nehtem a jak ji vyřešit?
Zažil to asi každý. Nešťastně se někde udeříte do nehtu a najednou se pod ním objeví podlitina. Nejde o nic závažného a časem projev odezní. Ke zmírnění bolesti pomůže tzv. kryosáček. Kromě jiného byste neměli prst nijak namáhat, než se zahojí.
Jaké metody si poradí s nehtovou záděrou?
Každý alespoň jednou za život zažil ten bolestivý pocit při nehtové záděře. K rozvoji stačí pouze nešetrné či nevhodné ostříhání. Pak se záhy objeví zánět a kolem nehtového lůžka snadno zaznamenáte hnis. Potíže můžete zmírnit například koupelí v jablečném octu. Ruce nebo nohy v roztoku vody a jablečného octa máčejte. Nakonec zarostlý nehet zdvihněte pomocí nůžtiček a zabruste či zastřihněte ve správném směru.
A jak zatočit s plísní na nehtech?
Plísně se nejčastěji objevují na nehtech nohou. Infekci můžete léčit například koupelí ve vinném octu a vodě anebo v oleji z čajovníku. Pokud se mykóza rozšířila ve větší míře, je nutné navštívit lékaře a nechat si předepsat speciální léky.
Jak pečovat o nehty všeobecně?
Aby vaše nehty byly pevné a krásné, je potřeba se držet několika kroků:
- Jezte stravu hodnotnou na vápník, železo a vitamíny. Jedině tak nehty udržíte ve formě.
- Nezapomeňte na pravidelnou hydrataci kůže kolem nehtů i nehtového lůžka samotného. K těmto účelům skvěle poslouží ricinový nebo olivový olej. Skvěle se pak budou hodit i speciální krémy obohacené o vitamín E.
- Čas od času nehty a jejich okolí masírujte. Prospěje jim to a lépe budou růst.
- Nehty si na rukách stříhejte do obloučku a na nohách rovně. Tak snadno zabráníte vzniku záděr. Po každém ostříhání je vhodné nehty také zapilovat pilníčkem.
- Stříhání nehtů preferujte spíš po koupání, bude se vám to provádět lépe.
- K odlakování nehtů používejte šetrné odlakovače. Ideálně bez obsahu acetonu a formaldehydu.
- A v neposlední řadě chraňte ruce i nehty při úklidu ochrannými rukavicemi. Zejména pokud pracujete s chemikáliemi.