Orchideje jsou mezi lidmi čím dál více oblíbené a jako pokojovou květinu je pěstuje dnes již mnoho domácností. Dokážou svými nádhernými květy rozzářit kdejakou místnost. Abyste se však mohli těšit z krásně kvetoucí rostliny po celý rok, je potřeba se řídit určitými pravidly. Ty zajistí, že rostlině se bude dařit neustále.
Čím se řídit, aby orchidej kvetla po celý rok?
Orchidej vám poprvé pokvete v momentu, kdy její stáří bude 1,5 roku až 3 roky. Vždy ale záleží na její odrůdě. Pokud jste si zakoupili v zahradnictví menší orchidej, chvíli potrvá, než zakoření a rozvine se. V momentu, kdy bude mít pět až osm listů, měla by začít v nejbližší době kvést. Tento proces nijak neurychlíte. Musíte tedy vyčkat, až bude květina určitého stáří. Kdybyste orchidej hnojili příliš brzy, mohla by po květu i zhynout. A jakými dalšími pravidly se řídit, aby orchideje skutečně kvetly po celý rok?
Kořeny orchideje potřebují světlo, vhodný vzdušný substrát (mech a kůra) a péči o kořeny: orchideje by se neměly vsazovat do těžkých keramických květináčů. Vhodnější jsou plastové nádoby, nebo ještě lépe proutěné, či bambusové koše, kterými kořeny mohou prorůstat. Nejlepší jsou květináče oválné. Ty hranaté mohou škodit kořenovému systému rostliny. Pokud si všimnete zahnívajících, nebo suchých kořenů, neobávejte se je odstřihnout.
Orchideje nepřemisťujte, pokud možno: změna stanoviště v místnosti může být pro rostlinu stresující. V případě, že orchidej potřebujete přesunout, vždy ji umístěte na světlé místo (ne na přímé slunce).
Buďte opatrní ohledně zálivky: orchidej je velmi citlivá na přelití. Postačí ji zalévat jednou za týden a půl až dva týdny. Substrát by měl plně vyschnout, než budete doplňovat rostlině vláhu. V období, kdy právě orchidej odkvetla, by se zálivka měla pozastavit na 30 dní. Ideálně orchideje zalévejte tak, že je ponoříte na dvacet minut do vody, poté vyjmete a odlijete přebytek tekutiny.
Orchidejím zajistěte vhodnou teplotu: v letním období lze rostlinu vystavit na terasu, nebo balkon. Jakmile se ale ochladí a přijde podzim, je lepší ji opět umístit do bytu. Orchidej snese teploty do 5 stupňů Celsia.
Pakliže by byly nižší, nemuselo by jí to prospět. Jinak jí vyhovuje normální pokojová teplota. Špatně ale snáší průvan, proto ji raději nedávejte k oknu, které často otevíráte.
Nezapomeňte na pravidelné hnojení orchideje a vhodnou vlhkost v interiéru
Růst orchidejí podpoří i hnojiva. Používat k hnojení květiny můžete jak přírodní preparáty, tak i ty kupované v zahradnictví. Důležité je zajistit rostlině draslík, fosfor a dusík. S množstvím hnojiva šetřete. Jeho koncentrace by měla být zhruba o polovinu nižší, než je doporučováno výrobcem. Pokud máte v bytě suchý vzduch, nemusí to orchideji vyhovovat. Abyste předešli prosychání listů a kořenů, orchidej pravidelně kropte vodou, pomocí rozprašovače. Optimální vlhkost se pohybuje kolem 60 %.
Úvodní Fotografie: Freepik