Pěstování jahod: nutné kroky, které vedou k velké sklizni

K letním měsícům jednoznačně patří jahodová zmrzlina, jahody se šlehačkou, nebo třeba jahodový zákusek, či koláč. Abyste si tyto dobroty mohli dopřát, je zapotřebí vypěstovat dostatečnou úrodu. O jahody není nijak náročné se starat. Má to však svá specifika. Jak tedy docílit bohaté sklizně tohoto jasně červeného a lahodně sladkého ovoce?

Praktické rady pro pěstování jahod

Pokud se rozhodnete na své zahrádce pěstovat jahody, je potřeba nejprve vybrat vhodné místo. Jahody nejsou příliš náročné, co se týká polohy k výsadbě. Vyhnout byste se ale měl svažitému terénu, nebo ploše, která je situovaná na sever. A jak postupovat dál?

  • Jahody sázejte nejlépe během července: ideální období pro výsadbu jahodníku je 6. až 15. červenec. Pakliže byste vhodný čas propásli, jahodník nemusí vytvořit dostatečné množství plodin.
  • Jednotlivé sazenice by měly mít okolo sebe dostatek prostoru: aby jahodník dobře zakořenil a správně rostl, je nutné jej vysazovat od ostatních sazenic dostatečně daleko, minimální vzdálenost je asi 20 centimetrů. Jednotlivé druhy jahod ale vyžadují jinou péči, proto se při nákupu sazenic optejte odborníků v zahradnictví na vše, co potřebujete vědět.
  • Myslete na dostatečnou hloubku jamek pro výsadbu jahod: volte zlatou střední cestu. Jahodníku neprospěje, když jej zasadíte blízko povrchu půdy a rovněž i v případě, že ho „utopíte“ v hlíně.

Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení

Jahody je potřeba, tak jako každou pěstovanou rostlinu, zalévat. Jahodník snese poměrně vydatnou a frekventovanou zálivku. Zvlášť ve velmi teplých dnech.

Abyste podpořili objem plodin a jejich množství, je záhodno jahody i hnojit buď speciálními hnojivy, které zakoupíte v zahradnictví, nebo i organickými vlastnoručně připravenými. Pokud chováte slepice, pomůže k lepšímu růstu jahod roztok z dešťové vody a slepičího trusu.

Pozor na škůdce

Vašimi nepříteli během pěstování jahod mohou být různé druhy škůdců. Samotná rostlina vám dá sama vědět, že je napadena. Její listy budou schnout, opadávat, nebo změní barvu. Takovýchto kusů rostlin se raději zbavte a spalte je zejména v případě, že jahody napadli červi. Zabráníte tak rozšíření k dalším plodinám.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]