Plemena koček podle inteligence: Odborníci sestavili žebříček těch nejchytřejší

Fotografie: Pixabay

Kočka se stala v našich domácnostech velmi oblíbeným společníkem. Někteří lidé mají dokonce doma těchto čtyřnohých stvoření nespočet. Kočky jsou ze své podstaty poměrně samostatné, zvídavé a hravé. Užívají se dokonce k terapeutickým účelům. Takovému druhu léčení se říká felinoterapie. Zde je výčet těch nejchytřejších plemen, možná si mezi nimi vyberte svého favorita.

Zamilujte se do kouzelné habešské kočky

Fotografie: Getty Images

Habešské kočky tak trochu připomínají malé šelmy. Mají zajímavý až divoký vzhled, přitom jsou ale velmi společenské a vnímavé vůči člověku. Považují se za jedno z plemen, které se skvěle učí novým dovednostem. U tohoto druhu kočky musíte rovněž počítat s poměrně vysokou aktivitou a energičností.

Musí být neustále stimulovány hrou, rády skáčou, prolézají různá zákoutí, proto je pro ně ideální volnou speciální kočičí strom, na kterém si užijí pohybu do sytosti. Svou tělesnou konstitucí patří mezi jedny z největších koček a klidně „strčí do kapsy“ i menšího psa.

Vznešená a roztomilá, to je turecká van kočka

Fotografie: Getty Images

Dalším chytrým kočičím plemenem je takzvaná turecká van. Tyto kočky jsou přirozenými povaleči u tepla rodinného krbu. Mají však rády i prolézačky a objevování neznámého. Někteří lidé je nepovažují za příliš krásné a občas bývají i dost nemotorné.

Nenechte se ale zmást. Pod tímto nenápadným a prapodivným zjevem se skrývá skutečně inteligentní společník. Jako jedny z mála koček zbožňují vodu a s oblibou si v ní s vámi budou hrát.

Čas od času se vám může u tohoto plemene zdát, že je až příliš svéhlavé a dělá si co chce. Turecké kočky mají zkrátka rády svůj prostor a pokud jsou omezované, nevyhovuje jim to.

Skotská klapouchá kočka jako věrná společnice

Fotografie: Getty Images

Na první pohled se vám bude zdát tato kočka podivná. Má totiž nezvykle propadlé uši, a tak je její vzhled někdy až groteskní. Tohle plemeno si ale zamilujete se vším všudy. Nejen že je chytré, ale také velmi milující a společenské. S láskou vás bude provázet na každém kroku a sledovat s vámi třeba i filmy v televizi.

Kromě jiného tyto kočky potřebují i jistou část dne strávit hrou, jinak jsou rozmrzelé a mohou dělat neplechu. Proto jim kupte hračky, které udrží jejich pozornost co nejdéle a nezapomeňte se jim věnovat, pakliže máte volnou chvilku.

Přemýšlivá siamská kočka bude vždy pozorně naslouchat

Fotografie: Getty Images

Dále tu máme kočku siamskou, která je poměrně populární v kočičím světě. Její zbarvení je šedo černé a oči mívá pronikavé modré. Tento druh plemene je asi nejhlasitější ze všech.

Vyžaduje neustálou stimulaci hrou, jinak se začne nudit a hlučit intenzivním mňoukáním. Na siamské kočky můžete klidně i mluvit a svou vlastní kočičí řečí vám „odpoví“.

Velmi učenlivá barmská kočka, s kterou můžete vyrazit i na procházku

Fotografie: Getty Images

Černá barmská kočka pochází z Myanmaru z oblasti u jezera Inle. Siamské kočky jsou v podstatě jejími předky. U tohoto plemene se dočkáte také častého mňoukání, není však tak hlasité, jako je tomu u koček siamských.

Barmská kočka potřebuje neustálou lidskou pozornost, proto není vhodné nechávat j i samotnou doma. Šťastná bude například i ve společnosti psa nebo jiného kočičího kamaráda. S tímto kočičím přítelem lze dokonce chodit i na procházky na vodítku. Velmi dobře se učí těmto dovednostem a umí i aportovat.

Japonský bobtail: Kočka, která si ráda hraje ve vodě

Fotografie: Getty Images

Jak již samotný název napovídá, tato kočka pochází z Japonska. Říká se, že poprvé se bobtail kočka objevila v Japonsku jako dar od tehdejšího čínského císaře. V zemi bylo tohle plemeno ceněno zejména proto, že dokázalo ochránit pěstované plodiny od potkanů a bource morušového.

Japonské bobtail kočičky si s vámi rádi „pohovoří“ pomocí jemného mňoukání. Pozor si musíte dát v případě, že máte otevřené akvárium. Rády si totiž hrají i ve vodě a rybky je mohou lákat.

Milovnice lidské společnosti, to je tonkinská kočka

Fotografie: Getty Images

Tonkinské kočky budou jako váš stín. Zkrátka a jednoduše se od vás nehnou. Rády se mazlí a člověk je pro ně věčný kamarád. Snesou se perfektně i s pejsky, proto nemusíte mít obavy z tohoto spojení v domácnosti.

Ostatně v aportování a chození na vodítku mohou své psí soky klidně strčit do kapsy. Když jim občas poskytnete i dny plné her, budou těmi nejšťastnějšími stvořeními.

Kočka bengálská, cornish rex, nebo singapurská kočka

A na závěr zde máme tři kočičí krasavice, kterými jsou kočka bengálská, cornish rex a kočka singapurská.

Fotografie: Getty Images

S bengálskou kočkou se nudit nikdy nebudete. Je velmi aktivní a vypadá jako opravdový malý tygřík.

Fotografie: Getty Images

Plemeno cornish rex se zase rádo mazlí a vydrží hodiny příst na vašem klíně.

Fotografie: Getty Images

A kočka singapurská je pravděpodobně ta nejchytřejší ze všech. Mnohému se ráda naučí a vždy vám bude věrným společníkem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]