Plemena psů podle inteligence: Odborníci zveřejnili přehled těch nejchytřejších, která by zvládla jakýkoli IQ test

Fotografie: Pixabay

Žebříček těch nejchytřejších psích plemen sestavený na základě rozsáhlé studie experta na různé druhy inteligence, lidské i zvířecí.

Nezáleží na tom, jakého je pes plemene, stále bude oddaný svému majiteli. Intelektuální schopnosti všech psů se však liší. V roce 1994 sestavil kanadský profesor Stanley Coren stupnici inteligence psů. Zahrnul tři aspekty: instinktivní, adaptivní a poslušnostní inteligenci. Víte, která plemena psů jsou považována za nejinteligentnější a která jsou jen potěšením pro oko?

Psí Einsteinové aneb nejinteligentnější plemena

Od 1 do 10 jsou nejinteligentnější plemena psů, která mají nejvyšší úroveň poslušnosti a pracovní kvality. Také poslouchají příkazy téměř okamžitě! Výcvik těchto plemen je snadný a příjemný i pro začátečníky.

1. Border kolie

Tito psi milují práci. Nikdy je neuvidíte odpočívat na slunci. Velmi snadno se cvičí, jsou přátelští a milují děti. Mohou být čímkoli: pomocníkem při hlídání, chůvou nebo prostě domácím mazlíčkem.

2. Pudl

Většina lidí toto plemeno podceňuje kvůli jeho lehce nervóznímu vzhledu. Pudlové jsou velmi inteligentní a umí nejen cirkusové kousky. V minulosti sloužili pudlové jako záchranáři i psovodi. Jsou dobří plavci a dokáží zachránit tonoucího. V závislosti na jejich velikosti je lze použít jak k lovu, tak k ochraně.

3. Německý ovčák

Tito psi jsou ideální do domácnosti. Jsou velmi oddaní a ochotní se obětovat pro své majitele. Mohou být vynikajícími hlídacími psy, domácími mazlíčky i společníky policie. Z neznámých důvodů obliba tohoto plemene v posledních letech klesá a nahrazují ho exotická plemena, která nejsou zdaleka tak krásná a inteligentní.

Fotografie: Freepik

4. Zlatý retrívr

Je snadné si ho splést s labradorem. Zlatý retrívr je však mnohem inteligentnější a schopnější. Tito psi mohou být záchranáři, psi na vyhledávání drog a vodicí psi. Mimochodem, retrívři jsou velmi trpěliví, takže jsou vhodní pro rodiny s malými dětmi.

5. Dobrman

Tito psi mají v sobě něco ušlechtilého. Je třeba je vycvičit, jinak vyrostou nezvladatelní a budou si dělat jen to, co chtějí. Dobrmani vznikli v 19. století, kdy bylo potřeba vyšlechtit psy, kteří by mohli hlídat a útočit. Je třeba zdůraznit, že tito psi jsou velmi aktivní.

6. Sheltie

Toto plemeno psů je velmi podobné koliím. Často je dokonce připodovbňována její miniatuře, avšak je to opravdu samostatné plemeno. Sheltie mají velmi dobrý sluch a čich a navzdory svému dekorativnímu vzhledu dokážou svého majitele bránit.

Fotografie: Freepik

7. Labradorský retrívr

Labradorští retrívři žijí téměř ve všech zemích světa. Stejně jako rotvajleři slouží u policie – tito psi jsou totiž schopni najít i malé množství drog. Jsou to průvodci pro nevidomé. Labradorští retrívři navíc pracují jako záchranářští psi.

8. Papillon

Jedná se o plemeno malých a roztomilých psů. Papilloni byly a jsou symbolem elegance. V době renesance chovalo tyto psy mnoho hodnostářů včetně králů. Jsou velmi inteligentní a důstojní.

9. Rotvajler

Většina lidí považuje tyto svalnaté krasavce za nebezpečné a obtížně ovladatelné. Ano, kdysi to byli psi zabijáci, kteří dokázali porazit krávu nebo dokonce velkého býka. Dnešní rotvajleři jsou o něco menší, ale stále velmi silní. Hodně se mluví o jejich mentálních schopnostech. Rotvajleři někdy pracují u policie a v minulosti je jejich majitelé cvičili k nošení dříví a jiných nákladů na trh a domů. Jsou ideálními domácími strážci, ale musí být vycvičeni.

Fotografie: Freepik

10. Australský ovčák

Australský ovčák je středně velký pes vyšlechtěný v mnoha barevných varietách. Toto plemeno je známé svou inteligencí, schopností porozumět člověku na půl cesty a snadnou ovladatelností. Tito psi jsou velmi poslušní a úslužní.

Zdroj: Researchgate, Countryliving

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]