Počítáte před spaním ovečky? Mohou za to tyto potraviny

Fotografie: Freepik

Existují potraviny, které podporují dobrý spánek. A stejně tak potraviny, které vám v něm zabrání. Některé z nich určitě jako prostředek proti spánku dobře znáte, jiné pro vás budou překvapením.

Problémy se spánkem jsou běžnou součástí velké části populace. Bohužel si za to většinou můžeme sami. Za nespavost je zodpovědný rychlý životní styl, kdy žijeme ve stresu a spěchu. Může to být roztěkanost, kterou pociťujeme, když se na něco těšíme.

Fotografie: Freepik

Anebo to může být každodenní kříž. Nemůžeme usnout, aniž bychom znali příčinu. Možná je to v potravinách, které před spaním jíte.

Káva

O kávě nemusíme dlouho hovořit. Každý ví, že působí jako povzbuzovač. To je ostatně důvod, proč si ji dopřáváme každé ráno – aby nás „nakopla“ a povzbudila. Avšak kofein, který je v ní obsažený ovlivňuje lidský nervový systém dokonce natolik, že nám zabrání usnout.

Fotografie: Freepik

Čokoláda

Čokoládu bychom neměli před spaním konzumovat už z toho důvodu, že je poměrně kalorická. Kromě toho ale obsahuje také malé množství kofeinu. Díky konzumaci čokolády může dojít k rychlému nárůstu energie, který je krátkodobý.

Pokud jste si čokoládu dali, aby vás povzbudila, počítejte s tím, že v dlouhodobém horizontu vás o energii spíše připraví. Hlavní složkou čokolády je teobromin, který stimuluje nervový systém. Dochází ke zvýšení srdeční frekvence, takže je obtížné usnout.

Alkohol

Ačkoli by se mohlo zdát, že nám alkohol pomáhá usnout, je to právě naopak. Alkohol nepomáhá uklidňovat nervový systém. Naopak dojde k tomu, že lidské tělo je natolik nabuzené, že dochází k probuzení několikrát za noc. Následujícího dne můžete zapomenout na dobrou náladu. Přes den budete potřebovat spánek a o kvalitních pracovních činnostech můžete jen snít.

Fotografie: Freepik

Energetický nápoj

Není překvapivé, že vám energetický nápoj připraví bezesnou noc. Jeho hlavními složkami jsou totiž káva a čokoláda a vysoké množství kofeinu. Kromě toho jsou obohaceny celou spoustou cukrů, díky čemuž jsou nadměrně kalorické. Energetické nápoje ovlivňují nervový systém a způsobit i chronickou poruchu spánku.

Koření

Příliš kořeněná večeře může natolik zapojit váš žaludek do činnosti, že dojde k porušení kvality spánku. Místo koření použijte jen lehké bylinky, například meduňku, která naopak usínání podporuje. Aromatické koření může zapůsobit také na nervový systém.

Zdroj: TheSpruce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]