Jahody plodí rostlinka zvaná jahodník. Ten můžeme zařadit do čeledi růžovitých. V našich končinách se pěstuje zejména jahodník obecný a velkoplodý. Na světě existuje celá řada rozmanitých druhů jahod, je jich až přes čtyřicet. Jahodník lze rovněž nazvat botanicky i bylinou. Je to rostlina, která je velice vytrvalá a vydrží neskutečné. Velmi rychle a dobře se rozrůstá. Je ale potřeba ji dát určitou péči, aby plodila pěkné a velké jahody.
Péče o jahodník obecný
Pokud jste se rozhodli, že na zahradě zasadíte jahody, nemusíte si s jejich pěstováním dělat těžkou hlavu. Jahodník obecný je na pěstování nenáročný. Nejdůležitější ze všeho je rostliny pravidelně hnojit, abyste docílili opravdu dobré úrody a měli tak zásoby sladkých jahod třeba i na zimu v mrazáku. Jaká hnojiva se tedy obecně na jahody doporučují?
Hnojiva vhodná na jahodník obecný
Existuje mnoho různých metod, jak plodiny na zahrádce hnojit, pro jahody jsou však nejpřínosnější tyto:
- Ekologické hnojení prostřednictvím popela: tímto hnojivem absolutně nezatížíte přírodu, a ještě pomůžete k lepšímu růstu. K zhotovení přírodního hnojiva potřebujete: sklenici popela a deset litrů čisté vody, vše pak řádně smíchejte ve velkém kýblu a jahody pravidelně roztokem zalévejte.
- Hnojení s monofosfátem draselným: tohle hnojivo nemusíte vyrábět, staší ho zakoupit jen v zahradnictví a smíchat s deseti litry čisté vody. Směsí pak dle návodu jahodníky hnojte i několikrát týdně. Porostou vám pak krásné a velké plody jahod.
- Hnojení pomocí dusičnanu amonného: jahodník obecný bude potřebovat po vegetačním období zregenerovat, k tomuto účelu slouží právě hnojiva s dusičnanem amonným. Díky vysokému obsahu dusíku jahody doslova ožijí. Hnojte jahodník pravidelně.
Jak podpořit velikost a množství jahod těsně před sklízením
Než začnete jahody ze zahrádky sbírat, vyčkejte ještě asi tři týdny a hnojte je takzvaným mulleinem. To je roztok z divizny velkokvěté. K přípravě směsi na hnojení potřebujete asi 1 kilogram sušené divizny velkokvěté, který vložíte do 15 litrů čisté vody a necháte zhruba tři dny louhovat. Výluhem pak jahody stříkejte, nebo zalévejte tři týdny před sklizní. Výrazně to podpoří jejich růst.
Pakliže máte na zahrádce i slepičky, jejich trus také skvěle poslouží při hnojení jahodníku. Obsahuje totiž velké množství minerálů, nejvíce pak dusíku, draslíku a fosforu. Tyto látky udělají s vašimi jahodami doslova divy. Vyzkoušejte to. Hnojivo zhotovíte tak, že v poměru jedna ku deseti uděláte roztok pomocí vody a slepičího trusu.
Pomohou i kopřivy, nebo obyčejné pekařské kvasnice
Skvělou možností, jak hnojit jahody je i výluh z čerstvých kopřiv. Ten zhotovíte prakticky stejně, jako když děláte čaj, pak necháte odvar vychladnout a jahodník jím zaléváte. Bezvadně poslouží i obyčejné pekařské kvasnice. Asi 100 gramů kvasnic rozpusťte v 10 litrech čisté vody a nechte den odstát. Další den pak můžete přírodním kvasnicovým hnojivem jahody zalévat.
Pokud nemáte doma klasické droždí, lze použít i sušené, které v množství pěti gramů rozpustíte v půl litru vody a hnojíte. Kvasnicemi lze jahodníky hnojit každý den. Přejeme bohatou úrodu krásných a objemných jahůdek!