Pohublá fenka byla ponechána napospas osudu i se svými štěňaty

V Irsku v hrabství Longford byla před necelým rokem objevena vyhublá asi dvouletá fenka, která kojila svých šest štěňat. Nebylo by na tom nic nezvyklého, avšak nebohé zvíře bylo nelidsky připoutáno řetězem k zábradlí. Fenku zachránil kolemjdoucí anonymní informátor, který případ nahlásil místní policii. Policisty a ochránce zvířat příběh dojal a také zvedl ze židle. Nikdo zkrátka nechápal, jak se tento ohavný čin vlastně mohl stát.

Ochránkyně štěňat

Objevená fenka byla na řetězu připoutaná velmi na těsno, a tak se nemohla ani hýbat. Nikdo netušil, jak dlouho vyhublé zvíře muselo takto trpět. I přesto, že byla fena nejspíš velmi vyhladovělá a žíznivá, celou dobu se o svá čerstvě narozená štěňata starala. Krmila je mlékem a zahřívala během chladných nocí.

Když na místo policie přijela, nevěřila vlastním očím. Fenu a štěňata policisté předali veterinářům, kteří konstatovali, že zvířata jsou i přes nepříznivé podmínky v dobrém stavu a následky nemají. Chovatel útulku pro psy zmínil, že fena byla dokonce čipovaná, ale majitele se dohledat nepodařilo.

Pobyt v útulku a očekávání nové a lepší rodiny

V Irsku je všeobecně povinnost psy čipovat, tak jako je tomu ve většině zemí. Majitelé čtyřnohých mazlíčků jsou povinni se rovněž postarat o jejich případné potomky, tedy štěňata a také je musí nahlásit. Veterináři doporučují, aby lidé psy a feny nechali kastrovat, aby k nechtěné březosti (graviditě) neodcházelo

Člověk, který se neetickým způsobem fenky a štěňat zbavil, se tak těmto povinnostem sobecky vyhnul. Psi však dostali novou naději a šanci na lepší život v milující rodině. Fenka dostala od chovatelů v útulku jméno Emma Lou a její štěňata byla pojmenovaná jako Billy Ray, Dixie, Dolly, Dotty, June a Patsy. Lidé z útulku věří, že psi brzy nějaké dobré lidské duše osloví a najdou nový domov.

Fotografie: DonegalDaily

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]