Popraskaná kůže dokáže pořádně potrápit. Lze ji ale léčit stejně jednoduše jako jinde na těle. Důležitá je pravidelná péče a dostatečná hydratace.
Při nadměrném namáhání nohou ať už při sportu nebo třeba při nošení otevřených bot či obuvi na podpatku může pokožka chodidla praskat. Přestože na svoje chodidla občas zapomínáme, i toto místo na našem těle vyžaduje péči. Pokud totiž o chodidla po námaze vhodně nepečujeme, může se kromě často bolestivých prasklin v místě vyvíjeného tlaku tvořit zrohovatělá kůže. Existuje ale velké množství tipů, jak o chodidla vhodně pečovat, říká lékařka Debra Sullivan.
Co způsobuje suchá chodidla a jak s tím bojovat?
Mezi nejčastější příčiny suché pokožky chodidel patří fyzická aktivita. Může se jednat o běh, tanec, gymnastiku apod. Chodidla se nám v botách potí, musí snášet pravidelnou námahu a nemají přirozeně dostatečnou hydrataci. Podle pedikérů může být kromě sportovní obuvi příčinou také nošení nevhodných bot. „Boty na podpatcích, obuv s nedostatečnou podporou případně boty s příliš plochou podrážkou, to vše může způsobit vysušení a popraskání kůže na nohou,“ vysvětluje Claude Huertas, zkušený pedikér.
K tomu, aby byla vaše pokožka chodidel zdravá a netrápily vás nevzhledné praskliny ji musíte dostatečně hydratovat. Základem je pravidelné odstraňování odumřelé kůže pemzou či peelingem a používání hydratačních krémů po koupeli. Pokud svým nohám chcete dopřát pořádnou dávku hydratace přes noc, chodidla namažte větší vrstvou hydratačního krému a na nohy si nasaďte bavlněné ponožky. Ty vsáknou přebytečný krém, ale vaše chodidla si budou v noci hovět. Existuje ale i mnoho dalších tipů.
Přírodní peelingová lázeň
K této lázni budete potřebovat hrubou sůl, citronovou šťávu, růžovou vodu, hydratační mléko, pemzu a lavor s vlažnou vodou. Sůl, dvě lžíce růžové vody a jednu lžíci citronové šťávy si smíchejte v misce a poté polovinu směsi nalijte do lavoru s vlažnou vodou.
V tomto roztoku nohy namáčejte po dobu 20 minut. Po namáčení chodidla osušte a zbytek směsi naneste na již suché nohy. Oblékněte si ponožky a užijte si relax po dobu 10 minut. Poté směs omyjte a s pomocí pemzy osušte odumřelou kůži.
Růžová voda díky svému obsahu esenciálních mastných kyselin namáhanou pokožku chodidel posílí. Díky vitamínu C, antioxidantech a flavonoidech obsažených v citronu bude pokožka čistá a hladká. Hrubá sůl chodidla pořádně obrousí a zabraňuje pocení. Po osušení bude pokožka chodidel připravena na hydrataci krémem. Touto koupelí odstraníte odumřelou kůži a tu jemnou dostatečně hydratujete, takže budete mít povrch chodidel příjemně hladký.
Každodenní péče o chodidla
Hydratační koupel spojenou s obroušením odumřelé kůže si můžete dopřávat na pravidelné bázi. Není ale dobré pemzou kůži namáhat každý den. Tak by totiž mohlo dojít k podráždění a tělo by se mohlo bránit zvýšenou tvorbou kůže a jejím zrohovatěním. Každý den si po sprše pokožku chodidel namažte hydratačním krémem. Ten může být buď standardní, nebo například s obsahem účinné látky urea, která pomáhá udržovat pokožku jemnou. Při nošení podpatků využívejte do bot speciální vložky, abyste předešli zbytečnému namáhání chodidel.
Zdroj: Healthline