Postřehy, na základě kterých poznáte, že se ve vašem okolí pohybuje narcista. Často se snaží maskovat

Fotografie: Unsplash

V každé skupině lidí najdeme jednoho, který má narcistické sklony. Komunikace s tímto člověkem se mnohdy může zdát velmi obtížná. Zjistěte, na co si dát pozor.

Narcista je velice dobrý manipulátor. Abychom jim dokázali čelit, je zapotřebí je prohlédnout. Narcistický člověk se definuje jako člověk bez empatie, který má neustálou potřebu být obdivován. Jaké další znaky patří k těm, které narcistu definují? A jak poznám, že s takovým člověkem právě komunikuji? Především je potřeba mít na paměti, že narcista má nejradši ze všech sám sebe. Je ale velmi obtížné ho odhalit.

Fotografie: Freepik

Dominátor se silnou potřebou obdivu

Velmi často se takovýto člověk pozná podle toho, že všechno ví a všude byl. Sám sebe prohlašuje za odborníka na jakoukoliv problematiku a velmi špatně snáší, když si někdo myslí, že nemá pravdu. Prosazují svůj názor i přes nesouhlas ostatních. Jedná se o velmi dominantní lidi. Velmi rád ovládá ostatní a říká jim, co a jak mají dělat.

Fotografie: Freepik

Narcisté milují, pokud je někdo obdivuje. Často si proto vybírají role nebo činnosti, které nikdo jiný nechce dělat, jen aby se dočkali pochvaly a ocenění. Touží po nadřazenosti a po pocitu výjimečnosti.

Často se také chlubí svými úspěchy. Využívají se v tom, když jim ostatní závidí a rádi v nich tento pocit vyvolávají. Rádi komplikují život ostatním, dává jim to pocit jedinečnosti, který potřebují.

Narcista je ve skutečnosti velice toxickým pro ostatní 

Zásadně netolerují hranice ostatních lidí. Pokud od druhého něco chce, obvykle je schopen udělat cokoliv proto, aby to dostal. Ať to stojí, co to stojí. K manipulaci využívá své kouzlo a schopnost ostatní přesvědčit. Ostatní většinou ani nezaregistruji, že jsou nakonec tlačeni někam, kam ani sami nechtěli. Nevědomky tímto chováním skrývá to, že vlastně sám sebe ve skutečnosti nenávidí. Proto potřebuje, aby ho milovali ostatní.

Fotografie: Unsplash

U těchto lidí není výjimečné, že žijí svůj vlastní život prostřednictvím někoho jiného. Natolik ho ovládají, že si skrze něj plní své vlastní sny a přání. Během konfliktu se narcista projevuje také tím, že pokaždé opakuje stejné fráze, pro něho specifické. Argumentace s nimi má pokaždé stejný průběh a ve většině případů i stejný závěr.

Zdroj: VetyWellMind