Aktivní lékařské uhlí znáte nejspíš jako účinný lék na průjmová onemocnění. To však není jediná schopnost, kterou tato unikátní přírodní látka disponuje. Prospět vám může mnohem víc, než čekáte.
Unikátní struktura a chemické složení aktivního uhlí jej činí enormně porézním a navíc schopným dokonalé absorpce. Díky tomu dokáže na svůj povrch navázat toxické látky a dokonce i plyny, což je důvod, proč se využívá k léčbě průjmů. Toto uhlí se vyrábí ze dřeva a zejména také ze skořápek kokosových ořechů a dokáže pohltit široké spektrum látek. Velmi účinně pomáhá při akutních otravách, protože zabraňuje vstřebávání jedovatých látek do organismu.
1. Pomáhá při bodnutí hmyzem
Zejména v letní sezóně a během dovolených je velmi vhodné mít s sebou zásobu živočišného uhlí. Jeho schopnosti totiž pokrývají i léčení podrážděné pokožky při bodnutí hmyzem od komárů až po vosy, či požahání rostlinou. Pokud jej chcete k tomuto účelu použít, rozdrťte tabletu aktivního uhlí a promíchejte jej s ½ lžící kokosového oleje. Touto pastou potírejte postižené oblasti každých 30 minut, dokud podráždění pokožky neustoupí.
2. Léčí akné
Schopnost navázat na sebe nečistoty se hodí i při boji s uhrovitou pokožkou a ucpanými póry. Stačí rozdrcené uhlí smíchat se dvěma lžičkami gelu z aloe vera a touto směsí potřít obličej. Nechte masku zaschnout a poté opláchněte vlažnou vodou. Uhlí na sebe naváže nečistoty a nadbytečný maz, které přispívají k tvorbě akné a aloe zmírní zánětlivé procesy.
3. Snižuje cholesterol
Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, ucpanými cévami a vysokým cholesterolem, začněte užívat třikrát denně dávku po 8 gramech aktivního uhlí po dobu 4 týdnů.
Podle jedné vědecké studie se testovací skupině snížila hladina „zlého“ LDL cholesterolu až o 41 procent, přičemž hladina „hodného“ HDL cholesterolu se o 8 procent zvýšila. Dejte ale pozor, abyste neužívali aktivní uhlí do 2 hodin po užití jakéhokoliv jiného léku, může totiž zabránit jeho vstřebávání.
4. Vybělí zažloutlé zuby
Tuto funkci už poznali i výrobci zubních past, a proto je snadné na trhu narazit na speciální bělicí zubní pasty s obsahem aktivního uhlí. To navíc vyrovnává pH v ústech, čímž brání vzniku zubního kazu a odstraňuje zápach z úst. Pokud speciální zubní pastu nemáte či jí nevěříte, prostě namočte zubní kartáček do drceného aktivního uhlí a vyčistěte si s ním zuby 2 až 3krát týdně.
5. Odstraňuje z těla toxiny
Pokud se nedopatřením setkáte s jedovatými chemikáliemi, které se dostanou do vašeho těla, jako první pomoc užijte 25 gramů aktivního uhlí (děti jen 10 g) a ihned volejte ambulanci. Uhlí pomůže udržet otravu na uzdě a zabrání vstřebávání škodlivin do těla. Tato metoda funguje i při otravách jídlem a akutních nevolnostech a také tehdy, když to nedopatřením přeženete s alkoholem. V tomto případě dokáže i při nižších dávkách zabránit následné ranní kocovině.
Napište komentář