Pozorná vizážistka zachránila zákaznici život. Pod jejími nehty si všimla neobvyklého příznaku

Fotografie: Freepik

Populární vizážistka ze Spojených států si na své klientce všimla podélné vady na nehtové ploténce. Ukázalo se, že jde o vzácný druh rakoviny.

Takové příběhy se nestávají příliš často. A když taková situace nastane, zamrazí vás z ní. Zdánlivě nepodstatné detaily na vašem těle mohou ukazovat na velmi vážný problém. Je nesmírně důležité nic nepodceňovat. Této ženě v USA zachránila život vizážistka, která ji upozornila, že poškození jejího nehtu by mohlo být nebezpečné. Měla pravdu.

Fotografie: Pixabay

Ukázalo se, že jde o melanom

Žádnou změnu na našem těle bychom neměli brát na lehkou váhu. Nezapomeňte sledovat nehty své ani svých starších příbuzných. Včasná diagnóza může někomu zachránit život. Melanom, který postihuje nehtovou ploténku, není příliš běžný. Léze se obvykle objevuje na palci, a to jak na ruce, tak na noze. Bohužel dlouho nemusíte cítit žádné jiné příznaky nemoci. Proto ji pacienti podceňují. Typickým příznakem je klamná skvrna podobná hematomu.

Fotografie: Freepik

Při růstu nehtu se však nepohybuje a její barva zůstává stejná. Zpravidla není vůbec bolestivá. Pro stanovení diagnózy je potřeba provést mykologické testy. Pokud vyšetření prokáže přítomnost hub, měli byste navštívit onkologa. Ten byl měl provést histopatologii. V podstatě jde o rakovinu kůže, která se však projeví právě pod nehtem. Často vypadá jako neohraničené mateřské znaménko nebo jako špína. Proto je tak špatně rozeznatelná.

Hlavní rizikový faktor je slunce

Sluneční záření je hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny kůže. Při pobytu na slunci byste proto měli dbát na to, abyste byli dostatečně ochráněni krémem s vysokým faktorem. Kolem poledne se přímému letnímu slunci raději vyhněte. Dejte pozor na to, aby vás slunce nespálilo. Lidé, kteří měli tento druh rakoviny nazývaný akrolentiginózní melanom, jsou devětkrát náchylnější ke vzniku dalších zhoubných kožních onemocnění.

Fotografie: Pixabay

Melanom většinou vznikne jako drobná pigmentová plocha. Ta se zvětšuje. Pokud je tenčí než milimetr, nemá schopnost metastázovat. Pokud se včas chirurgicky odstraní, je pacient bezpečně vyléčený. Pokud však začne růst do výšky, hrozí metastáze. Ty míří do uzlin a vnitřních orgánů. Rychlost růstu se může lišit. U někoho je to pouhý rok, u jiného třeba čtyři roky. Melanom pod nehtem je ještě ošidnější, pacienti mají velmi špatnou prognózu.

Zdroj: TheSun