Pozoruje vás pes, když vykonává potřebu? Důvod, proč to dělá, mnohé překvapí

Fotografie: Freepik

Pokud jste majitelem psa, je dost možné, že jste tuto situaci již několikrát zažili. Zjistěte, co to znamená, možná budete důvodem překvapeni.

Určitě to znáte, možná z každé procházky venku. Váš chlupatý miláček očichává trávu, běhá v kruzích, vše okolo pozoruje a jednoduše si užívá svou chvíli, kdy může být venku. A pak přijde ten moment, kdy se má vyprázdnit. Podívá se na vás, mírně znervózní a místo toho, aby se dané činnosti věnoval, vás neustále pozoruje. A i když může vypadat roztomile, stejně je na tom pohledu něco zvláštního. Jaké k tomu může mít důvody?

Fotografie: Freepik

Vidí ve vás svou matku

V roce 2009 byla provedena studie, která se snažila pochopit, co to u psů znamená, když během provádění svých potřeb neustále navazují oční kontakt se svým majitelem. Přišli na to, že pohled na vás v jejich tělech způsobuje stejné reakce a pocity, jaké mývají kojenci s matkami. Z toho vyplývá, že o vás uvažuje jako o své biologické matce a ne jinak.

Fotografie: Freepik

Čeká nějakou odměnu

Pokud máte svého pejska od štěněte, tak víte, že ze začátku úplně neví, kdy je vhodné „to“ vypustit. V takovém případě je nejlepší ho to postupně učit a často se využívá metoda, kdy za správné provedení „akce“ venku a ne doma, dostane nějakou tu dobrůtku.

Jakmile dospívá, tak to samozřejmě postupně přestáváte praktikovat, jelikož to už zvládne i bez odměny. Přesto v něm ta vzpomínka zůstala, a tak se na vás nadějně dívá s tím, že tentokrát to třeba vyjde a něco přeci jen dostane.

Žádá vás očima o povolení

Další z důvodů, proč vás může pozorovat, se opět spojuje s jeho vyrůstáním a výchovou v dobách, kdy byl štěnětem. Jakmile vykonal potřebu na špatném místě, automaticky přišlo pokárání, aby se naučil, že v obýváku se to skutečně nedělá. Opět mu to mohlo utkvět v hlavě, a tak se vás očima ptá, jestli dělá vše správně a žádá vás o svolení k činnosti.

Fotografie: Freepik

Má strach o své bezpečí

Posledním možným důvodem, proč vás pozoruje, je ujištění se, že mu nic nehrozí. Při dřepu se může pejsek cítit poněkud zranitelně, a tak vás očima vyhledá a ujistí se, že ho pozorujete. To mu dává jistotu, že když přijde nějaké nebezpečí, tak tam budete pro něj a ochráníte ho.

Zdroj: Iheartdogs