Internetoví podvodníci bohužel neustále zdokonalují své dovednosti, a je tak čím dál horší jejich nekalé úmysly odhalit. Přesvědčila se o tom i žena, které z účtu zmizelo 50 000 Kč.
Policie, ale i mnoho dalších institucí opakovaně upozorňuje na internetové podvodníky, kteří vymýšlejí stále sofistikovanější způsoby, jak lidi připravit o peníze. Každý už ví, že se má mít na pozoru před e-mailem psaným lámanou češtinou a slibujícím velké peníze z dědictví. Kdeže však ty loňské sněhy jsou, dnes na to jdu podvodníci úplně jinak.
Do bankovnictví se přihlásila z podvodné stránky
„Devětatřicetiletá žena dala k prodeji panenku na oblíbené nákupní platformě. Rychle ji kontaktoval někdo, kdo měl zájem o koupi předmětu,“ uvedl polský web Fakt a popsal, jak byla nakonec okradena. Měla radost, když se velmi záhy ozval první zájemce. Dostala od něj SMS s odkazem, na který klikla. Ten ji přivedl na stránku, která vypadala přesně jako prodejní portál, kde panenku nabízela.
Neměla žádné podezření a z této stránky byla přesměrována na bankovní plochu, odkud se přihlásila do svého bankovnictví. Pak už jen stačil telefonát od „bankovní úřednice“, které potvrdila platbu. Domnívala se, že si pouze zvyšuje limit pro internetové platby. Z jejího účtu zmizelo v přepočtu 50 000 Kč, které nejspíš už nikdy neuvidí.
Na nejnovější zákeřný podvod naletěly už tisíce důchodců. Policie varuje před touto důvěryhodnou větou
Podvodníci se snaží oběti dostat do časové tísně
S podobným typem podvodů se můžete setkat i u nás. Spadá do kategorie podvodných e-shopů a aplikací. Podvodník se vás nějakou lákavou nabídkou, již zašle třeba přes e-mail nebo SMS, snaží dostat na stránku nějakého obchodu, instituce nebo aplikace. Navštívená stránka se na první pohled tváří jako známý e-shop nebo i vstupní stránka do bankovnictví.
Pokud nejste obezřetní můžete tak jednoduše předat své soukromé údaje podvodníkům. Než někam budete vyplňovat jakékoliv citlivé údaje nebo přístup do bankovnictví, zkontrolujte si webovou adresu. Ta se musí shodovat s tou, kterou daná instituce uvádí ve svých kontaktních údajích. Vyplatí se také mít v mobilním telefonu aktualizovaný virový program a spamový filtr. Scénáře podvodníků se mohou různě obměňovat, a proto buďte obezřetní.
Jednou ze zbraní, pomocí níž operují, je moment překvapení nebo vzbuzení zdánlivé časové tísně. V tu chvíli byste měli zpozornět. A pokud na vás někdo tlačí, abyste rychle něco nadiktovali nebo někam zadali své údaje, okamžitě se zastavte a zapřemýšlejte. I kdyby vám měla uniknout ta „nejlákavější nabídka“, která se tváří tak důvěryhodně. Na Světě Kreativity jsme nedávno informovali o podvodném e-mailu, co nyní koluje. I tady se podvodník snaží vylákat citlivé informace, dokonce pod pohrůžkou obvinění z trestného činu.
Napište komentář