Při žehlení nezapomeňte na ocet, změkčí prádlo a vyčistí žehličku

Žehlení má rád málokdo. A každý hledá způsob, jak si ho zjednodušit. Málokdo zná ale triky, kterých lze dosáhnout pomocí tak obyčejného prostředku, jako je ocet. Skutečně vás naučíme tolik skvělých triků, že si ocet pro příští žehlení nalijete do lahvičky s rozprašovačem a stane se vaším skvělým pomocníkem. Zde je hned pět důvodů, proč je ocet při žehlení naprosto neocenitelným pomocníkem!

1. Vodní kámen

Čas od času (a to i v oblastech, kde není až tak tvrdá voda) se ve vaší žehličce může začít usazovat vodní kámen. Ten ucpe všechny malé otvory – včetně těch, kterými má unikat pára. Netřeba zmiňovat, že napařovací žehlička tím ztrácí svůj efekt. Místo toho, abyste kupovali speciální roztoky nebo různé drahé prostředky (či dokonce novou žehličku) nalijte do nádržky žehličky ocet. Žehličku zapněte na páru a budete se divit, jak snadno se bude ocet vypařovat a přitom čistit všechny otvory žehličky. Nakonec nádrž propláchněte čistou vodou.

2. Spálené značky na žehličce

Trika s potiskem nebo nesprávné použití programu vzhledem k látce může způsobit spáleniny na vaší žehličce. Její plochu je pak velice těžké vyčistit. Ne však nemožné! Smíchejte sůl a ocet v poměru 1:1 a tuto pastu naneste měkkým kartáčkem na žehlicí plochu (žehlička je samozřejmě vypnutá). Malým hadříkem pak jednoduše setřete spáleniny. Poté už jen opláchněte vlhkým hadříkem a otřete do sucha.

3. Pokrčené oblečení

Určitě už se vám stalo, že jste si oblečení špatně nachystali a zažehlili do něj nepěknou složeninu. Tu už je pak velmi těžké rozžehlit. A právě pro tento účel se vám bude hodit ocet s vodou v rozprašovači. Takové místo postříkáte a pomačkané místo ihned zmizí. Pro jistotu jej můžete ještě přežehlit.

4. Nažehlit puky

Pokud se naopak snažíte nažehlit puky na kalhotách nebo třeba zvýraznit skládanou sukni, smíchejte dva díly octa a jeden díl vody. Starý textilní kapesník nebo jemu podobnou látku do tohoto roztoku namočte a přikryjte s ním část oblečení, kterou chcete nažehlit. Pak už jen stačí přežehlit žehličkou.

5. Spáleniny na oblečení

Pokud máte z nějakého důvodu na svém oblečení malé spálení, ocet vám s tím pomůže! Tuto část oblečení natřete hadříkem s octem a poté čistou vodou. Žehličku rozpalte na minimální teplotu a přežehlete.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]