Obyčejná kuchyňská sůl pomůže vyprat prádlo tak, jak to drahá aviváž nedokáže. Ušetříte si peníze i čas

Fotografie: Freeimages

Na první pohled to zní jako naprostý nesmysl. Sůl totiž máme spojenou hlavně s kuchyní, možná s odpuzováním hmyzu. Ale dávat ji do pračky by nikoho nenapadlo.

Přesto právě tam najdete pro tuto základní domácí surovinu úžasné a současně ekologické využití. Jakmile to jednou zkusíte, už to budete dělat pořád. Jde totiž o jednoduché, a přitom revoluční opatření stran vašeho prádla. Není totiž nutné spoléhat jen na drahé aviváže. Kromě toho, že nejsou zrovna šetrné k životnímu prostředí, často obsahují velmi agresivní chemii. A to je jen jeden z důvodů, proč místo kupovaného produktu použít právě sůl. Jak tedy na to pro ideální výsledek?

Jak funguje sůl místo aviváže?

Namísto klasické aviváže ve víčku přidejte do pračky 1–2 polévkové lžíce soli, a to ještě před praním. Veškeré vaše oblečení se perfektně vymáchá ve slané vodě, nad výsledky nejspíš budete žasnout. Prádlo totiž bude vlivem slané vody krásně jemné, jako kdybyste použili skutečnou aviváž. Tato slaná lázeň je navíc zcela ideální pro všechny alergiky. Sůl totiž dle Newly neobsahuje jakékoli alergeny nebo další složky, které mohou takové lidi dráždit. To je o důvod navíc, proč ji používat.

SvětKreativity se už triky stran praní zabýval mockrát, nejde tedy o jedinou možnou vychytávku. Nezbytnou složkou úspěchu takových pokusů je ovšem pračka v dobré kondici. To se často podceňuje, a navíc ji lidé mnohdy zavírají ještě vlhkou. Po nějakém čase takového počínání se ale nejspíš setkají minimálně s neodbytným zápachem. V těsnění a dalších zákoutích se totiž bude dařit plísním, a tedy i bakteriím. Pravidelná údržba je tak zcela nezbytná.

Kroky k životaschopné pračce

Přitom stačí málo. Po praní pračku vždy větrejte a zavírejte ji jen tehdy, když kompletně vyschnul i buben. Jednou za čas proveďte kompletní kontrolu a případně umytí. Dle webu ARecenze je třeba nevynechat hlavně těsnění kolem dvířek bubnu, dávkovač pracího prášku, buben samotný, filtry a také vnitřek pračky. Jakmile se přistihnete při myšlence, že tam by se přece nic nemohlo stát, zkontrolujte a očistěte takové místo raději dvakrát.

Troubu jsem vyčistila do 10 minut pomocí této domácí směsi, kterou mi poradila kamarádka uklízečka

Je namístě trochu odchlípnout měkké a pohyblivé části a podívat se do všech skulinek. Ačkoli řada výrobců varuje před tzv. babskými radami, je poměrně oblíbeným prostředkem mytí pračky ocet. Nalijte ho do přihrádky na prášek nebo rovnou do bubnu a pak pusťte naprázdno prací program. Pro větší efekt přidejte jedlou sodu, tvoří neporazitelné úklidové kombo. Udržovaná pračka vám bude dlouho dobře sloužit.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]