Abyste docílili hojné a kvalitní úrody zeleniny, potřebujete spolehlivé hnojivo. To ví vcelku dobře i začínající zahrádkář. Na trhu se nabízí celá řada těchto produktů, avšak i příroda je mocná čarodějka. Vyzkoušejte na okurky a rajčata například roztok z droždí.
Příprava kvasnicového hnojiva a jeho použití
Nejprve si připravte následující suroviny:
- 3 litry horké vody (teplota cca 38 °C)
- 100 gramů čerstvého droždí
- 10 lžiček krupicového nebo krystalového cukru
Do velkého kbelíku si nalijte horkou vodu a rozpusťte v ní čerstvé droždí. Poté ještě přisypte cukr a nechte kvasit na teplém místě asi 4 až 8 hodin. Následně vytvořený roztok nařeďte ve velkém sudu asi sedmi litry vody.
Hnojivo používejte na kropení okurek a rajčat zhruba jednou za deset až dvanáct dní. Nejen že zlepšíte úrodu, ale budete bojovat i proti rostlinným chorobám. K aplikaci přistupujte pouze večer a nanášejte roztok na listy.
Na rajčata a okurky lze použít i kopřivový výluh
Perfektně pohnojíte svou pěstovanou zeleninu i prostřednictvím mladých kopřiv, které co nevidět začnou růst i na některých zahrádkách. Rostlinku nasbírejte a vložte do plastového kbelíku či sudu.
Nádobu zaplňte ze ¾ a vše přelijte dešťovou vodou. Směs nechte fermentovat v teple asi měsíc. Nezapomeňte však sud nebo kbelík přikrýt nějakým víkem. Výluh řeďte s čistou vodou v poměru cca 1:50 a aplikujte na rajčata i okurky zhruba po sedmi dnech.
Vyzkoušejte k hnojení slepičí trus
Velmi oblíbeným přírodním hnojivem na rajčata a okurky bývá slepičí trus. Ten lze zakoupit v zahradnictví, proto kvůli němu rozhodně nemusíte chovat slepice. Pakliže je však máte na dvorku, postupujte takto: k ruce si vezměte plastový kbelík a ze 2/3 jej naplňte trusem od slepic. Následně vše přelijte ideálně dešťovkou a nechte fermentovat na teplém místě s víkem asi 14 dní. Před použitím řeďte s čistou vodou v poměru cca 1:10. Aplikace je doporučovaná průměrně jednou za 7 až 10 dní.
Zdroj: GardeningKnowHow