Na jaře je velmi důležité hnojit jahody, aby získaly všechny potřebné stopové prvky. Obyčejné droždí je pro tento úkol skvělé. Je bohaté na vitamíny B, bílkoviny, sacharidy a minerály.
Kvasinky rozpuštěné ve vodě tvoří speciální sloučeniny, které urychlují tvorbu a růst kořenového systému, zejména u přesazených rostlin. Kvasinky budou pro jahodové keře velmi užitečné, protože rostlina získá celou škálu živin před kvetením.
Vhodné hnojivo lze vyrobit z čerstvých i suchých kvasinek. Jak na to?
Čerstvé droždí
Pokud máte čerstvé droždí, stačí rozdrtit 500 g kvasnic a jakmile získají kašovitou konzistenci, přilijte k nim 2,5 litru vody. Nechejte na tmavém místě dva dny fermentovat. Poté zřeďte výsledný koncentrát 20 litry vody. Použijte asi 300-500 ml takového hnojiva na každý jahodový keř.
Sušené droždí
Smíchejte 2 balíčky droždí se 2 lžícemi cukru a směs rozpusťte je ve 2 sklenicích teplé vody. Poté nechte tekutinu stát na teplém místě bez slunečního záření po dobu 4 hodin. Výsledný koncentrát zřeďte kbelíkem vody o pokojové teplotě. Na zalévání 1 keře můžete použít 250 ml hnojiva a 2 litry čisté vody.
Hnojíte jen třikrát za sezónu
Tímto způsobem můžete jahodové keře hnojit pouze 3x za sezónu. Poprvé uprostřed jara (koncem dubna – začátkem května), podruhé – koncem jara, potřetí – koncem léta, po sklizni. To pomůže rostlinu připravit také na zimu.
Zdravé rostliny znamenají bohatou úrodu
Je potřeba začít rostlinky hnojit ještě předtím, než se na nich objeví první květy. Už v té době potřebují jahodníky dostatek živin, aby vytvořily dostatečně velké květy, ze kterých pak mohou vyrůst zdravé, velké a lahodné plody.
Velkou výhodou tohoto typu hnojení je, že nemusíte na hnojení myslet pravidelně, protože jahodníky si dokážou živiny dobře uložit a využít je tehdy, když je budou potřebovat.
Zdroj: GardeningKnow