Přírodní léky na drobné popáleniny, které naleznete i u vás doma

Popáleniny jsou rozděleny do 3 kategorií: 1., 2. nebo 3. stupeň v závislosti na tom, kolik tkáně bylo poškozeno. Popálení 1. stupně ovlivňuje pouze povrch kůže. Popáleniny 2. stupně ovlivňují dermis vrstvu kůže nebo druhou vrstvu po epidermis, zatímco popáleniny 3. stupně nesou poškození až do tučné (podkožní) tkáně pod kůží nebo i více. Máte-li popáleniny 3. stupně, potřebujete rychlou pomoc odborníků na popáleniny. Tento článek se týká pouze léčby 1. a maximálně 2. stupně.

Obvyklými viníky jsou prsknutí horkého oleje, opaření se horkou vodou, popálení o kamna/troubu, kulmu na vlasy, cigaretu. Jakmile se opaříte, je vhodné vložit opařenou část ihned pod tekoucí studenou vodu nebo do studené lázně a vydržet postupně chladit 20 až 30 minut. Puchýře nepropichujte, nemačkejte. Opařené či popálené místo můžete chránit sterilní gázou, ale příliš ji neutahujte.

Aloe vega gel

Aloe vera je dobrým přítelem v nouzi. Má uklidňující a hojivé účinky. Je dobré mít aloe vera gel po ruce, případně se naučte pěstovat tuto rostlinku, můžete ji kdykoliv použít i jako přírodní lék.

Sójové mléko a tuk

K dalším skvělým pomocníkům patří tučné potraviny. Může to být plnotučné mléko nebo jogurt. Výtečné je i sójové mléko, které obsahuje proteiny a aminokyseliny, které napomáhají rychlejšímu hojení.

Med

Je známo, že med má antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Med má 4 typy přírodních cukrů, antioxidanty, spousty minerálů, sůl, která pomáhá při čištění a dostatečné procento vody, takže příliš nezatěsní ránu. Dejte trochu medu přímo na popáleninu nebo na gázové podložce, v závislosti na typu a závažnosti zranění. Gázu s medem přikládejte 3-4krát denně.

Černý čaj

Černý čaj se používá i na spálenou kůži od sluníčka. Čím silnější, tím lépe. Přikládá se studený (vychladit v lednici). Vytahuje z rány horkost a pomá uklidnit pichlavou bolest z popálenin.

Přidat můžete i několik listů máty, které jsou rovněž známé zklidněním. Kyselina tříslová je považována za antiseptickou látku a dokonce zabraňuje tvorbě puchýřů. Použijte 4 sáčky černého čaje na půl litru vody. K dalším skvělým pomocníkům patří salátová okurka nebo kokosový olej.

Fotografie: Freeimages, Medicalnewstoday, Pixabay