Přírodní metody, jak regenerovat a chránit poničenou chrupavku

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Chrupavky jsou součástí kloubních spojení. Lze je definovat jako pojivo, které pokrývá okraje jednotlivých kostí. Díky nim jsme schopní klouby ohýbat. Jsou totiž tvořené z velice pružné tkáně. Velmi důležitou roli hrají chrupavky v kyčelním a kolenním skloubení. Pokud je chrupavka poškozena, může docházet k závažnějším onemocněním pohybového aparátu, jako je například artróza. K obnově poškozených chrupavek přispěje i vhodná strava. Na co se zaměřit?

Američtí vědci přišli s tvrzením, že při degeneraci kloubních chrupavek je nutné do organismu dodat lysin, a to v množství alespoň 12 miligramů na den. Obracet se však nemusíte na žádné doplňky stravy, ani medikamenty. Snadno lysin tělu dodáte konzumací konkrétních potravin. Jsou to:

  • ořechy a sušené ovoce (vlašské ořechy, mandle, fíky, rozinky)
  • vejce
  • přírodní želatina

Do jídelníčku při potížích s chrupavkami zařaďte také více zeleniny a ovoce, zejména té bobulovité. Vitamín C v těchto potravinách obsažený totiž stimuluje tvorbu kolagenu a je důležitý i pro budování vazů a šlach. Velmi prospěšným bude i vitamín D, kterým předejdete vzniku artritid, revmatismu, nebo osteoartrózy. Vitamín D můžete tělu dodat prostřednictvím speciálních doplňků stravy, kapkami, a především pak pomocí slunečních paprsků, což je ten nejpřirozenější způsob.

Fotografie: Pixabay

Prospěšná konzumace želatiny

Do svého dne zařaďte i pojídání přírodní želatiny, a to alespoň pět až deset gramů denně. Její pravidelná konzumace může odstranit potíže s bolavými klouby. Želatina by měla být bezbarvá a bez umělých přísad. Směs připravíte z 5 gramů sypké želatiny a čtvrt šálku studené vody.

Dobře promícháte a necháte přes noc nabobtnat. Poté připravené želé sněžte ráno po probuzení na lačný žaludek. Léčba by měla trvat alespoň třicet dní. Opakovat ji můžete až za šest měsíců. Zakoupit si v lékárně můžete na regeneraci chrupavky i chlorid hořečnatý, který se prodává v baleních po 33 gramech.

Fotografie: Pixabay

Toto množství rozpusťte v litru vody a denně popíjejte 50 mililitrů tekutiny. Pokud trpíte průjmem, nebo máte potíže s ledvinami, není tento lék vhodný. Také si dejte pozor na předávkování, které může způsobit nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, poruchy trávení a průjem. Užití chloridu hořečnatého raději před popíjením konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]