Indická mutace pandemie covid-19 se pomalu ale jistě šíří světem a první nakažení jedinci se objevili i v České republice. Zjistěte, jak se tato varianta liší od té, se kterou se potýkáme již celý jeden rok.
Indická varianta covid-19, nazývaná také B.1.617, vyvolává několik zásadních otázek. Jaké jsou jeho příznaky? Je více či méně nebezpečný? Dnes se zaměříme na specifika tohoto viru, které odhalili odborníci a lidé by je měli dobře znát. Tato mutace byla identifikována dne 5. října 2020 v Nagpuru, městě ve střední Indii. Několik případů bylo zjištěno také ve Francii a údajně se jeden případ objevil i v České republice.
Neuvěřitelných 55 % případů kontaminace ve státě Maháráštra
Anurag Agrawal, ředitel Institutu genomiky a integrační a integrační biologie v Novém Dillí, citovaný v magazínu Le Monde dne 19. dubna, naznačuje, že indická varianta je výsledkem patnácti konkrétních mutací.
Epidemiologové poukazují na to, že druhý je podobný brazilskému a do jednoho, který byl identifikován v Jižní Africe. Varianta, o níž se předpokládá, že je částečně zodpovědná za epidemii v Indii, způsobila 55 % kontaminace ve státě Maháráštra.
V tomto státě objevena a zhruba 10 % ve zbytku země. Údaje byly potvrzené ředitelem Centra pro molekulární biologii Rakeshem Mishrou. Indické ministerstvo zdravotnictví dodalo, že navzdory skutečnosti, že je tato varianta klasifikována jako zajímavá, neexistuje žádný vztah mezi jejím vzhledem a zhoršením situace související s epidemií.
Jaké jsou příznaky?
Symptomy způsobené indickou variantou covid-19 nevykazují velký rozdíl od těch z původního viru. S odkazem na příznaky této varianty cituje ředitel Ústavu genomiky a integrační biologie v Dillí „bolesti hlavy, ucpaný nos, bolesti v krku nebo bolesti svalů“. Odborník dodává, že někteří pacienti trpí průjmem a krvácením z nosu nebo krku, protože více kašle a kýchá. Tyto poslední příznaky jsou také způsobeny horkým a suchým klimatem charakteristickým pro Indii na jaře.
Dobrou zprávou je, že prozatím nelze říci, zda tato varianta povede k závažnějším případům. K dispozici je málo informací o účinnosti vakcín, zatímco některé studie se touto otázkou v současnosti zabývají. Bruno Lina, člen vědecké rady, chtěl v průběhu tohoto úkolu uklidnit nepokoje kolem tohoto téma. Podle něj první údaje, které máme od Indů, ukazují, že jsou vakcíny účinné i proti této mutaci viru.
Preventivní opatření v Evropě
V Evropě je opatřením na ochranu proti této variantě omezení letů z Indie na její obyvatele až od 19. dubna ve Velké Británii. Ve Francii musí cestující před nástupem na palubu letadla poskytnout od 24. dubna negativní test PCR trvající starý maximálně 36 hodin doprovázený testem negativního antigenu starým maximálně 24 hodin.
Další preventivní opatření jsou klasická: každá osoba musí být v povinné karanténě a musí projít kontrolovaným PCR testem. Díky těmto opatřením by se k nám tato mutace viru nemusela vůbec dostat.
Zdroj: MedPageToday