Mnoho lidí, zejména žen ve středním a vyšším věku, trápí nejrůznější otoky, nejčastěji dolních končetin. Jednou z velmi častých příčin tohoto nepříjemného estetického, ale i zdravotního problému, je špatně či pomalu proudící lymfa.
Mimochodem lymfatické problémy jsou také jednou z příčin dalšího problému, který přidělává mnoha ženám vrásky na tváři, celulitidy. Pojďme se tedy podívat na to, co pro své tělo můžete udělat, abyste lymfu opět rozproudili, a tím se nepříjemných potíží s ní spojených zbavili.
Co je to lymfa?
Lymfa neboli jinými slovy také míza, je nažloutlá tekutina, která se svým složením podobá krevní plazmě a která koluje v našem lymfatickém systému. Vzniká v mezibuněčném prostoru z tkáňového moku a plní důležitou funkci zejména z hlediska ochrany našeho organismu před nejrůznějšími infekčními i onkologickými onemocněními.
Pro koloběh lymfy v našem těle jsou důležité dvě membrány, břišní bránice, která se nachází mezi hrudníkem a břichem, a pánevní bránice. Ty společně fungují jako čerpadlo, při vdechování se pohybují dolů a při výdechu nahoru, díky čemuž v našem těle cirkulují nejrůznější tělesné tekutiny, tedy i míza. Konkrétně lymfě z dolních končetin pomáhají stoupat nahoru a zrychlují její pohyb po celém těle. Tyto membrány tak mají důležitý vliv na správnou funkci našeho metabolismu.
Proč se pohyb lymfy zpomaluje?
Pokud se rozsah pohybu břišní a pánevní bránice zmenší, vede to ke zpomalení koloběhu lymfy. Velkou roli na zpomalení lymfy má především napětí. Zatímco uvolněný sval se může při nádechu natáhnout a při výdechu vytáhnout nahoru, napnutý sval má rozsah tohoto pohybu mnohonásobně menší.
Studie ukazují, že nejčastější příčinou napětí obou bránic je stres, zejména emočního charakteru. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí žije dlouhodobě ve velkém stresu, jednou z oblastí, ve které se stres projeví, je právě zpomalení koloběhu jejich lymfy vlivem neustálého napětí.
Další příčinou napětí břišní bránice je porod, silné tlačení při porodu má na bránici vliv, neboť si její sval zapamatuje toto tlačení, a výsledkem je, že zůstane v napětí, i když je žena už dávno po porodu.
Cvičení na znovu rozproudění lymfy
Naštěstí existuje účinné cvičení, které má na znovu obnovení rozsahu pohybu obou bránic pozitivní vliv, a díky kterému se tak vaše lymfa časem opět rozproudí a celulitida či otoky způsobené stagnující lymfou, zmizí. Jednou z praktik, která si klade za cíl pracovat s oběma bránicemi, učí naše tělo bránice opět uvolňovat a obnovit jejich pohyblivost, jsou ženské taoistické praktiky.
V rámci této sady cvičení byla vyvinuta řada technik, které učí tělo správně volně dýchat, to vede k zvětšení rozsahu pohybu bránic a následnému zrychlení pohybu lymfy v našem organismu, jehož výsledkem je odstraňují přebytečné tekutiny z tkání, tedy otoků. K řadě cviků se využívá pěnový váleček neboli roller.
Základním cvikem je lehnutí si na váleček celým tělem tak, aby nás podepíral od hlavy až po kostrč. Nohy jsou pokrčené, ruce upažené do stran, zhluboka se nadechněte. Následně při výdechu zadržte na chvilku dech a ruce vzpažte. Měli byste cítit, jak se břišní i pánevní bránice uvolňuje a vytahuje nahoru.
Úvodní Fotografie: Freepik