Je skoro normální, že po celodenním používání vašeho chytrého telefonu ho dáte na noc nabíjet, aby byl další den zase připraven do akce. Není to ale nejlepší řešení.
Jak jinak si po celém dni odpočinout, než strávit pěkné chvíle na chytrém telefonu, kde se dá dělat prakticky vše? Pokud je vybitý, jen ho zapojíte do sítě a můžete se koukat na filmy, něco si číst, projet novinky ze života ostatních či relaxovat u hudby. Kolikrát se ovšem stane, že u toho usnete a mobil zůstane v napájení ve vaší bezprostřední blízkosti celou noc. Nebo ho dáváte nabíjet přes noc úmyslně? Ani jedna varianta není dobrá, ta první je navíc nebezpečná pro vaše zdraví.
Proč to škodí vašemu zařízení
Baterie telefonu je docela omezená a čím déle ji máte, tím rychleji se časem začne vybíjet. Většina lidí s tímto faktem počítá, co už ale ví málokdo, je, že si můžete tuto dobu docela zkrátit, když budete praktikovat velmi častý zlozvyk. Tím je nechávání telefonu celou noc v síti. V dnešních mobilech je baterie většinou lithium-iontová, což alespoň trochu snižuje její poškození, když přesáhne při nabíjení hranici 100 %. Dříve byla totiž velká hrozba, že při přesahu 100 % baterie jednoduše „vybouchne“.
To už se vám dnes nestane, ale i tak je tímto bezpečnostním opatřením baterie poškozována pokaždé, když dosáhne plnosti a není vypojena. Navíc, telefony se mírně vybíjí i v momentě, kdy nejsou používány. Takže dojde k efektu, při kterém se baterie nabije na 100 %, následně se vypne nabíjení, přičemž stále zůstane při zdroji proudu, trochu se vybije, okamžitě nabíjení znovu zahájí… A tak pořád dokola, asi nikomu tento proces nezní dvakrát ekologicky.
Jak můžete ohrozit sami sebe
Tento problém je daleko závažnější než zkrácení životnosti baterie. Jak již bylo zmíněno, mnoha lidem se stane (a ne jednou), že při nočních aktivitách usnou s mobilem v ruce, když je zapojený do nabíječky. Lidé, kteří vlastní značkovou nabíječku, si mohou mírně oddechnout. Pokud ale máte takovou tu „obyčejnou“ za pár korun ze „sámošky od vedle“, máte problém.
Takové kabely totiž často nesplňují bezpečnostní normy, což vás vystavuje potencionálnímu ohrožení. Například v časopise Annals of Emergency Medicine byl uveden případ, kdy teprve 19letá pacientka utrpěla popáleniny druhého stupně okolo krku. Samozřejmě za to mohla nabíječka od telefonu, a to ani nemusela být připojená do zařízení.
Zůstala trčet přes adaptér ve zdi, její konec, jenž byste normálně dali do mobilu, zůstal pod polštářem. Přes noc se tento napájený konec setkal s řetízkem, který měla žena na krku, a neštěstí bylo na světě. Jakmile ponecháte nabíječku přes noc v zásuvce a budete k ní blízko, vždy riskujete elektrický únik, který vede ke zranění. Ty popáleniny, dýchací potíže či arytmie vám za to určitě nestojí.
Zdroj: Annals of Emergency Medicine