Proč za žádnou cenu nespat se svým mazlíčkem v posteli. Důvod je jasně daný pro kočky i psy

Fotografie: iStock

Milujeme naše domácí mazlíčky a často jim povolíme mnohé. Spaní v jedné posteli sebou však nese rizika, o kterých byste měli vědět.

Mazlíčci jsou nepochybně přínosem pro naše zdraví. Především pejsci, se kterým chtě nechtě musíme vyrazit dvakrát denně na procházku. A když vás zvíře nadšeně vítá a sdílí s vámi radosti i strasti života, může to na mnohé působit terapeuticky a celkově přispívat k naší psychické pohodě. Co se však týče společného spaní, tady se vynořuje pár vykřičníků.

Zdravotní rizika

Asi polovina majitelů nechává své mazlíčky spát v jejich posteli. Důvodů je celá řada. Můžete se cítit bezpečněji před potenciálními vetřelci, zvířátko vás v noci zahřeje nebo se chcete před usnutím k někomu přitulit a pomazlit se. Jakmile dovolíte mazlíčkovi spát ve vaší posteli, počítejte s tím, že bude těžké ho to odnaučit. A proč byste vůbec měli?

Hlavní důvod, proč se sdílení postele se zvířetem nedoporučuje jsou zdravotní rizika. Mazlíčci jsou potenciální přenašeči i velmi vážných onemocnění včetně dýmějového moru, meningitidy a stafylokoka. Zvláště tedy pro lidi s oslabenou imunitou mohou představovat velké riziko. Nutno dodat, že k přenosu nemocí může dojít i jen tím, že vás pejsek olizuje na obličeji.

Fotografie: Freepik

Zvířecí srst také obsahuje řadu alergenů. A to může být problém i pokud nejste alergičtí přímo na zvířecí srst. V kožíšku a na tlapkách se jim totiž zachytává prach, pyl a jiné alergeny. To vše vám pak přinesou do vaší postele. Můžete tak snadno strávit noc kýcháním, ucpaným nosem nebo smrkáním a to vám k dobrému spánku nepřidá.

Přerušovaný spánek

Dalším problémem u některých zvířat je, že vás nenechají v klidu vyspat. Sami mají lehčí spaní a obzvláště štěňátka se mohou dožadovat pozornosti i pokud vy chcete spát. I když zase rychle usnete, neustále přerušovaný spánek má v dlouhodobém horizontu vliv na vaši celkovou psychickou pohodu. A to je možná ještě zásadnější, než přenos nemocí.

Někteří pejsci si také dost nevybíravě usurpují místo ve vaší posteli. Nakonec se tak můžete ocitnout na okraji postele bez polštáře. Mohou si místo v posteli nárokovat i poměrně agresivním způsobem. Tady je na místě, abyste pejskovi ukázali jasné hranice a naučili ho lézt do postele pouze na váš pokyn. Jinak se může stát, že pánem svého spaní nebudete vy, ale váš mazlíček.

Fotografie: Freepik

Co si budeme povídat, kdo z nás, i vzhledem k rizikům, by vyhodil milovaného pejska z postele na podlahu. Pokud tedy zvíře v posteli chcete, můžete alespoň minimalizovat rizika s tím spojená. Dopřejte mu pravidelné návštěvy u veterináře. Nechte ho ošetřit proti parazitům a klíšťatům. Ložní prádlo pak volte tak, aby se dalo snadno prát. Dnes se už dají koupit anti alergenní přikrývky i chrániče matraci s proti roztočovou úpravou. Pravidelně také postel převlékejte.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*