Psi dělají po vykonání potřeby zvláštní věc, důvod je celkem prostý

Napadlo vás někdy, proč si psi kolem vás kopou do hlíny nebo se snaží tlapkami vyhrabat díru? Určitě jste to někdy u svého psa nebo jiného psa viděli, ale možná vás tato otázka nikdy nenapadla.

Všeobecný názor je, že to dělají po vykonání své potřeby, aby zakopali to, co udělali. Je to ale opravdu tak nebo to má jiný skrytý důvod, na který my lidé nikdy nepřijdeme? Co když je to nějaký tajný jazyk psů, kterým si nechávají na různých místech vzkazy, aby v budoucnu mohli ovládnout náš svět? Je to tajemství, na které mnoho lidí stále nemá jednoznačnou odpověď. Pokusíme se vám poodhalit tajemství psího hrabání.

Vykonání potřeby

Každý majitel psa jistě moc dobře ví, že pes musí vykonávat potřeby stejně jako lidé. Žije-li pes na zahradě velkého domu má to jednodušší. Pokud ovšem žije v bytě, musí s ním majitel pravidelně chodit ven, aby se mohl vyvenčit. Pes vykoná svou potřebu a potom začne dělat podivné věci. Každý majitel psa to moc dobře zná a mnoho lidí také. Psi jsou všude kolem nás, takže není žádným velkým tajemstvím.

Zahrabávání trusu? Ne

Jakmile pes vykoná svou potřebu, začne kopat do země pod sebou a škrábat zadníma nohama v zemi. Proč to ale dělá? Pravděpodobně chce schovat výkal, který udělal. Stejně to provádí i kočky. Pravda je však úplně jiná.

Psi nekopou ze stejného důvodu jako kočky. Mají totiž ve svých tlapkách speciální žlázy, které při otírání a tření vytvářejí feromony.

Označují si území

Vytvářením feromonů tak nechávají pach a škrábají proto, aby svůj pach vložili do půdy. Tím chtějí označit své území a ukázat, že oni jsou pánem tohoto pole. Takto se chová každý pes bez ohledu na plemeno.

Není to ovšem jediné vysvětlení tohoto prapodivného chování. Další teorií je, že kopou, aby rozšířili pach svého trusu. Takové chování je u psů zcela normální, protože oni nepociťují stud. Jakmile přestanou tuto aktivitu provádět, možná bychom měli zpozornět.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]