Tento funkční podkrovní byt má pouze 24 m². Ale počkejte, až zatlačí na dřevěnou stěnu

panelák

Pokud jste si tuto otázku někdy kladli, nebo položili právě teď, pak vězte, že ano. Projekt mladého Rakušana to skutečně prokazuje a jde o krásné místo.

Když se Christian Schallert přestěhoval do Barcelony, začal se ihned shánět po perfektním bytě. Tedy něčem vhodném za dobrou cenu. Právě takové místo našel na malé půdě do té doby zcela zamořené holuby. Právě tam se nacházelo oněch 24 metrů čtverečných. Bylo to celé špinavé a zanedbané, krásný výhled na město však nahradí máloco. Christian se proto nerozhodoval dlouho a pustil se do rekonstrukce a zvelebení místa přesně podle svých představ. Jak to dopadlo?

Původně plno holubů, teď byt

Tento mimořádný byt se nachází v Bornu, přičemž málokdo by v jeho prostoru a stavu dokázal vidět byť jen unci potenciálu. Schallert vzpomíná, že když ho tam matka poprvé navštívila, byla naprosto zděšená. Jen co vyšel po stovce schodů do 5. patra, zeptala se: „Ach můj Bože, Christiane, co jsi to tady provedl? Tohle je čiré šílenství.“ Všechno uvnitř bylo pečlivě naplánované. Každý kus nábytku nebo použité řešení má svůj jasný a stanovený účel.

Christina měl od začátku pevný plán společně s vírou, že právě tady dokáže vytvořit svůj malý ráj na Zemi. Pomohla mu k tomu ještě Barbara Appolloni, která celý interiér navrhovala. Cílem bylo, aby na opravdu malé ploše vznikl zcela funkční byt se všemi prvky, které to obnáší. Jaká tajemství tedy Christianův nový domov skrývá? Hlavní inspirací pro něj byly japonské domy spolu s nábytkem používaným obvykle na jachtách.

Všechno po ruce na malém prostoru

Rekonstrukci pak založil na principu pohyblivých panelů. Pod těmi jsou ukryty jednotlivé segmenty typu koupelny, šatny, obývacího pokoje i postele. Právě to způsobuje, že po vstupu do bytu nevidíte hned všechno. Část věcí je totiž vždy ukrytá, současně však nic nechybí. Je zde veškeré vybavení jako lednice, sporák, mrazák, dřez, myčka i prostory pro potraviny nebo kuchyňské nástroje. Například postel má hned několik funkcí, po složení se stává pohovkou nebo jídelní lavici.

Samozřejmostí je toaleta, koupelna, sprcha a dostatek místa pro veškeré oblečení. Jakmile jsou všechny prostory otevřené, ukazuje se, kolik je toho možné „nacpat“ na tak malé místo. Přitom je vlastně všechno v dosahu a byt je skutečně plně funkční. Christianovi se tak podařilo vytvořit kompletně vybavený prostor k bydlení na nadmíru kouzelném místě. Přiznal také, že zatěžkávací zkouškou bylo pozvat dovnitř až 40 lidí. Jde o jedno z nejmenších bytů na celém světě.

Zdroj: Deccoria

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]