Komáři jsou velmi urputným hmyzem, který obtěžuje především savce a také samozřejmě lidi. Zejména v letním období dokážou tito nevítaní hosté doslova znepříjemnit den i noc. Místa po jejich štípnutí bývají zarudlá a značně svědivá. Svým bzučením dokážou člověka dokonce vzbudit ze spánku.
Sledujte reakce na štípnutí
Komáří štípance z větší části nezpůsobují žádné komplikace. Řada lidí se tak potýká pouze se svědivým pupínkem, který se za několik dní zcela hojí. Nedoporučuje se jej škrábat, aby nedošlo k podráždění kůže. Jsou však takoví jedinci, kteří mohou nezvykle otékat a v místě bodnutí se utvoří puchýře.
V takovém případě se jedná o alergickou reakci, která je často spojená i se zhoršeným dýcháním, sípáním a závratěmi. Proto pokud zpozorujete tyto příznaky, ihned si přivolejte záchrannou službu, či vyhledejte lékaře. Může jít i o život. V případě, že zjistíte alergii na komáří štípnutí, je vhodné s ošetřujícím lékařem prokonzultovat vhodnou medikaci, například antihistaminika, která alergické projevy tlumí.
Život komárů
A s jakým že to nepřítelem máte, co dočinění? Komár pisklavý je hmyz, který se množí ve stojatých vodách. Krev člověka a jiných savců saje pouze samička. Sameček saje nektar z květů a po oplození umírá.
Komáří samičky zužitkují krev k vývoji vajíček, kterým tak dodávají bílkoviny. A proč vlastně létá tento nepříjemný hmyz jen v noci? Aby se ochránil před predátory (dravci a ptáky). Svého hostitele snadno rozpozná tak, že detekuje přítomnost vydechovaného oxidu uhličitého v ovzduší.
Jak se komárům vyhnout a co na ně platí?
Pokud chcete omezit výskyt komárů ve vašem domě či bytě, opatřete si do ložnice sušené aromatické bylinky. Komáry spolehlivě odradí jak rozmarýn, tak i levandule, máta, nebo třeba meduňka. Použít ale můžete prakticky všechny intenzivní vůně, které vydávají například citrusy, česnek, nebo pepř.