Recyklovat plastové lahve se rozhodně vyplatí. Lze z nich vyrobit stylový taburet

Máte doba PET lahve a chcete je ještě využít? Pokud ano, zkuste si z nich vyronit stylový taburet. Je to hračka. Nejenom, že se vám povede ozvláštnit váš interiér o jeden praktický prvek. Zapomínat nelze také na to, že dáte vašim PET lahvím druhý život. Téma recyklace je dnes celkem aktuální, tak proč láhve vyhazovat, když jim můžete dát nový život a další zajímavé využití právě vy?

Co budete potřebovat?

Ano, tím hlavním pro váš taburet jsou skutečně PET lahve. Důležité je, aby se jednalo o stejný typ. Tedy o stejný objem a také stejnou velikost. Počet volte podle toho, jak velká má vaše taburetka být. Potom už stačí pouze několik dalších věcí, a to:

  • Lepicí páska
  • Překližka
  • Textilie na podšívku
  • Výplň
  • Imitace kůže nebo textilní materiál pro potažení
  • Sešívačka a šroubovák

Začínáme základem z PET lahví

První krok je velmi jednoduchý. Vezměte PET lahve, strhněte z nich etikety, přesvědčte se že jsou prázdné a nejsou deformované a můžete začít. Každou lahev důkladně zavřete, vezměte 7 lahví a vytvořte z nich kruh. Jednoduše je omotejte lepicí páskou, aby držely. Potom vezměte další lahve a umístěte je po obvodu. Také je motejte páskou. V tu chvíli již máte základ pro váš plastový taburet kompletně hotový.

Vytvořte spodní část a začněte s připevněním podšívky.

Nyní vezměte překližku nebo jiný podobný materiál a vyřízněte z ní dva kruhy, které odpovídají tvaru a velikosti vašeho taburetu. Jednu část umístěte na spodek, druhou na vršek. Aby vše drželo, použijte šroubovák, kterým připevníte překližku k dané lahvi. Plast je pevným materiálem, který v sobě daný vrut bez problémů udrží. Nejprve udělejte spodní část. Potom vezměte textilii určenou na podšívku, vystřihněte z ní požadovaný tvar a začněte ji připevňovat k taburetu. Opět lze použít vruty, ale hodit se může i obyčejná sešívačka.

Vezměte druhou překližku a výplň

Taburet začíná dostávat svou podobu. Nyní ho otočte. Podšívka drží na spodní části a tak je třeba řešit tu horní. Použijte výplň, kterou se snažte natlačit mezi PET lahve tak, abyste vytvořili měkký základ. Následně připevněte překližku i z horní strany. Potom opět použijte výplň, čímž zajistíte, že budete mít měkkou i sedací část. Použijte další kus textilie, ze která vystřihnete větší kruh a ten položíte na horní část taburetu, abyste výplň udrželi na svém místě. Textilii můžete ke stávajíc přišít, nebo použít zmíněnou sešívačku.

Už zbývá jenom dokončení

Už je tu jenom poslední krok, kterým je dokončení vašeho taburetu. Ušijte si potah z imitace kůže nebo jiné látky. Velikostně by měl odpovídat rozměru vašeho taburetu. Potah na něho navlékněte a máte hotovo. Doporučujeme ho nijak výrazně nepřipevňovat. Stačí pouze pár sponek ze sešívačky ve spodní části. To proto, aby byl potah snímatelný. Pokud se zašpiní, jednoduše ho sundáte a můžete ho snadno vyčistit, popřípadě i vyprat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]