Hrdina dne: Zpočátku obyčejná pracovní směna navždy změnila řidiči autobusu život

Fotografie: Depositphotos

Mnohdy v životě dojde k tomu, že potřebujete pomoc, ale lidé se ze strachu či nepochopení rozhodnou nic nedělat. Tento řidič prokázal, že se pomoci nebojí.

Víte, co je to efekt přihlížejícího? Dochází k němu velmi často a je dost možné, že jste jej i vy už zažili. Jedná se o situaci, kdy se někdo dostane do problému a kvůli mnoha lidem okolo se nikdo nerozhodne pomoci. Každý si totiž řekne, že to udělá ten druhý a ve výsledku všichni stojí a čekají, kdo se odváží vyběhnout jako první. Jsou tu ovšem lidé, jako tento řidič, kteří na takové psychologické jevy nehledí a udělají vše proto, aby druhého zachránili.

Fotografie: Unsplash

Nabyl odvahy a pomohl nemohoucímu

Tento příběh ze života se týká Niclase Karlssona, který je řidičem autobusu a ten den jel svou pravidelnou projížďkou skrz švédské město Kalmar. Co ale nečekal bylo, že dojde k nehodě a na zemi uvidí ležícího bezvládného člověka. Nenechal se tím ale vyvést z míry a okamžitě mu z autobusu vyběhl na pomoc. Lidé tam ležící osobu již oživovali, prováděli totiž resuscitaci a z toho důvodu s sebou Niclas vzal defibrilátor.

Sotva doběhnul, ani se nevydýchal a ujal se začít s připojováním elektrod na tělo bezvědomé osoby. Velmi brzy na to se všem ulevilo, jelikož opět začala dýchat. Niclas není žádný laik, co by zacházel s něčím, co vidí poprvé v životě. Má totiž velké zkušenosti ze záchranné služby a na tento typ situací je celkem dost zvyklý, proto ho již nevyvedou z míry.

Ne každému taková situace sedne

I přesto, s jakým přehledem vše zvládl uznává, že ne každému dělají takové životní momenty dobře a není se za co stydět, když vám z toho není dobře. Zároveň by chtěl pochválit i všechny okolo, jelikož se veškerá pozornost obrátila jen na něj, přitom v tom nebyl sám. Pomáhali si navzájem asi se čtyřmi lidmi a situaci zvládli s přehledem.

Fotografie: Unsplash

„Pomáhali mi a odvedli stejný kus práce jako já, zaslouží si také ocenění“ vyjádřil se sám Niclas. Zároveň vyzývá lidi, aby se nikdy nebáli zastavit autobus a požádat o pomoc. Ve Švédsku totiž platí, že každý autobus musí mít defibrilátory v povinné výbavě. Stejně to funguje například i v Dánsku. Snad se tento zvyk jednou dostane i do naší krásné krajiny.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]