Rozlučte se s nezvanými hosty dřív, než vůbec vtrhnou do vaší kuchyně. Lze to i bez nebezpečné chemie

Fotografie: Pixabay

Mravenci se rádi usídlují na místech, kde najdou něco k snědku. Není tedy divu, že vás jejich kolonie mohou trápit především v kuchyni. Existují však jednoduché triky, jak se jich zbavit.

Invaze nežádoucích mravenců do našeho domu je jedna z nejhorších věcí, co se nám může stát. Přestože nejsou nijak nebezpeční, doma je mít rozhodně nechceme. Dostanou se do jídla, do oblečení, do postele a těžko se jich zbavujeme. Nepropadejte však panice, i na mravence existují různé pasti, které jejich kroky obrátí jinam. Můžete si je vyrobit doma a nebudou vás téměř nic stát.

Proč se mravenců zbavit

I když jsou mravenci celkem neškodní, respektive nepředstavují žádné riziko pro náš život, rychle se stávají invazivními a usídlují se v naší domácnosti v koloniích. Umí se přizpůsobit různým prostředím, tudíž se téměř okamžitě u vás cítí jako doma. Pokud však zkusíte následující přírodní triky, jak se s nimi rozloučit, je veliká šance, že už se nevrátí.

Fotografie: Pixabay

Kůra z citrónu nebo pomeranče

Vezměte plastovou láhev o objemu 500 ml a vymyjte ji mýdlovou vodou a důkladně vysušte. Smíchejte rýži s citrusovou kůrou, nejlépe z pomeranče nebo citrónu, a směsí naplňte lahev až po okraj. Najděte místo, kde se mravenci vyskytují nejvíce, otočte lahev dnem vzhůru a snažte se ji připevnit tak, aby se rýže společně s kůrou rozprostřely po zemi. S touto účinnou pastí se můžete s otravným hmyzem nadobro rozloučit.

Radikální past s vroucí vodou

Chcete-li být trochu radikálnější, můžete se rozhodnout pro metodu s vroucí vodou, abyste mravence zabili. V podstatě do kbelíku nalijete vroucí vodu a přidáte tekuté mýdlo. Nyní stačí identifikovat místo, kde se mravenci usídlili, a zalít obsahem kýble. Popřípadě přidat roztok do vstupních bodů a jejich průchodu. Tento trik je nejlepší uplatnit tehdy, obtěžují-li vás mravenci především na zahradě.

Fotografie: Pixabay

Mravence přitahuje cukr

Pamatujte, že mravenci milují sladké. Smíchejte pekařské droždí s cukrem nebo medem a nechte na místech, kam mravenci putují nejčastěji. Směs si natahají do mraveniště, kde po její konzumaci zjistí, že udělali velikou chybu. Droždí se v jejich trávicím traktu společně s tekutinami začne rozpínat a vzniklé plyny pak vykonají své dílo.

Rozprašovač se směsí z vody a esenciálního oleje

Esenciální oleje jsou známé svou intenzivní vůní, což je přesně to, co potřebujete, abyste dali mravencům sbohem. Připravte si směs vody a pár kapek citrónového nebo mátového esenciálního oleje, nalijte do lahve s rozprašovačem, protřepte a nastříkejte do oblasti, kde se nachází mravenčí kolonie. Neuškodí ani poprášit kouty v kuchyni nebo parapety oken. Jakmile mravenci ucítí silný odér domácího repelentu, odejdou dostatečně daleko.

Fotografie: Pixabay

Jak předcházet invazi mravenců do domu

Lepší než samotný boj je vždy prevence. Abyste mravence ve svém domě nemuseli vůbec řešit a bojovat s jejich přemnožením, je důležité dbát na to, abyste po sobě nezanechávali zbytky jídla s obsahem cukru.

Vše skladujete ve vzduchotěsných nádobách nebo v lednici. Také je potřeba pamatovat na pravidelnou údržbu skříní, spižíren a všech koutů v kuchyni. Nikde by se neměl válet ani drobeček.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]