75letý důchodce myslel, že si na internetu vydělá jmění. Podvod ho však stál přes 500 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Investice na akciovém trhu láká mnoho lidí s příslibem rychlých zisků. Bohužel, jak ukazuje případ 75letého muže, chamtivost a nesprávná opatrnost mohou vést k vážným finančním ztrátám.

Na začátku tohoto příběhu je webová stránka nabízející možnost investovat na burze. Telefonní číslo, které tam bylo uvedeno, znamenalo začátek zkázy 75letého muže. Poté, co kontaktoval osobu, která se prohlašovala za akciového analytika, nainstaloval do svého zařízení aplikaci vzdálené služby. Tím nevědomě poskytl zločincům přístup ke svému počítači, na kterém si následně přišli na své.

V mžiku oka přišel o své jmění

První investice byla 50 000 PLN (cca 270 000 Kč), ale vidina většího zisku jej přiměla k tomu, aby si vzal několik půjček. Půjčil si také peníze od svých příbuzných, tedy manželky a dcery. Když nashromáždil více než 250 000 PLN (téměř 1,4 milionu Kč), rozhodl se převést část prostředků na svůj bankovní účet. Předpokládaný burzovní analytik mu však řekl, že musí nejprve zaplatit daň z příjmu, což ho stálo dalších 50 000 PLN. „S jeho souhlasem podvodník převedl na bankovní účet údajného finančního úřadu téměř 50 000 PLN,” zmínila policie z Bialystoka.

Zoufale se z toho snažil dostat ven

I když už senior investoval obrovské peníze, výplatu zatím nedostal. V červenci, kdy údajně získal ze své investice 500 000 PLN (cca 2,7 milionu Kč), se rozhodl je vybrat. Sdělil podvodníkům číslo bankovního účtu, ale po chvíli se doslechl, že uvedl špatné číslo a peníze byly převedeny na dopravní podnik v Rakousku. Aby dostal své peníze zpět, musel senior zaplatit přes 50 000 PLN. V zoufalství prodal své auto a zaplatil požadovanou částku. Když nedostal své peníze zpět, uvědomil si, že se stal obětí podvodu. Z toho všeho ztratil kolem 350 000 PLN (1, 9 milionu Kč).

laptop
Fotografie: Unsplash
supermarket

Z nákupu se pravidelně vrací s potravinami zdarma v hodnotě tisíců Kč. Využívá skulinek supermarketů

Peníze nepadají jen tak z nebe

Tato tragická událost se stala varováním pro všechny, kteří uvažují o investování na burze prostřednictvím neznámých on-line platforem. Nezapomínejte tedy, že snadný a rychlý zisk je často pouze příslibem podvodníků. Všeobecně ke snadnému zisku, například prostřednictvím investování, hazardu, binárních opcí, se dostane těžké minimum lidí. Ve výsledku pro většinu nezbývá nic jiného než mizina nebo poctivá práce.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]