Spaní s mokrou hlavou ohrožuje zdraví. Nedělejte stejnou chybu jako většina lidí

Fotografie: Freepik

Mokré vlasy a hlava zabořená do polštáře spolu nejdou dohromady. Můžete si tak uškodit na zdraví a vaše vlasy ráno nebudou vypadat zrovna moc hezky, říká lékař Gerhard Whitworth.

Je už pozdě večer a ráno jdete brzy do práce? Potřebujete si umýt hlavu, ale nechcete rušit ostatní hučením fénu? Tuhle situaci zná asi každý. Pokud se tedy rozhodnete umýt si vlasy ještě večer, ale hlavu si nevysušíte a jdete s mokrými vlasy do postele, může se to ráno podepsat na vašem vzhledu, zdraví i náladě. Ač se to nezdá, důsledky tohoto rozhodnutí nemusí přinést jen nepěkný vzhled vlasů, ale mohou se podepsat i na vašem zdraví.

Svědění pokožky hlavy

První, co asi každého napadne, když je celý den nucen každou chvíli se podrbat ve vlasech, je myšlenka na to, že asi chytil vši. Může to tak být, ale pokud jste šli spát s mokrými vlasy, je větší pravděpodobnost, že se jedná o důsledek noci, kdy pokožka vaší hlavy byla několik hodin ve vlhkém a teplém prostředí. To je totiž ideální pro růst a množení většiny bakterií a choroboplodných zárodků. A ty teď vaši pokožku dráždí natolik, že se můžete udrbat.

Fotografie: Freepik

Vlasy nejdou rozčesat ani nijak slušně upravit

Po podobné noci mají problém i ti, kteří se pyšní silnými, zdravými a hustými vlasy. Co ale teprve ti, kteří mají vlasy jemné a lámavé. Těm totiž moc možností nezbývá. Leda tak stáhnout vlasy do culíku nebo drdolu s tím, že polovinu své kštice budou potupně tahat z kartáče na vlasy. A ti, kdo mají krátké vlasy, mohou svůj dnešní extravagantní účes vydávat za poslední výkřik módy.

Bolest hlavy i bez kocoviny

Pokud chodíte občas spát s mokrými vlasy, můžete se s probuzením dočkat nepěkného dárečku. Zvlášť pokud byla chladná noc a vy máte ve zvyku spát při otevřeném okně. Od zapařené a vlhké hlavy se totiž dá docela snadno a rychle nastydnout. Je to jeden z důvodů, proč se nosí v zimě čepice. A takové nastydlé dutiny dokážou opravdu nepříjemně potrápit. Kam se na ně hrabe migréna.

Fotografie: Pexels

Kolem vás bude bílo, jako kdyby sněžilo

Přesně tak. Pokud tento husarský kousek párkrát zopakujete, naruší bakterie, o nichž jsme se tu již zmínili, pH vaší pokožky. Dlouhé hodiny ve vlhkém a teplém prostředí zároveň brání ve správném fungování potních žláz. Vlasy se postupně začnou velmi mastit a z vaší hlavy se při každém pohybu začnou sypat drobné bílé částečky odumřelé kůže, kterým říkáme lupy.

Zdroj: Healthline