Správná váha by se měla odvíjet od výšky těla

Jaká je správná váha? U každého se může lišit. Hlavní roli v určení té optimální má výška. Zjistit, jak jste na tom, není nic složitého. Jistě jste slyšeli o hodnotě BMI neboli Body Mass Indexu. Ten má však poměrně složitý vzorec, a ne každý chce několik minut počítat, zda váží správně, nebo ne. Nehledě na to, že stačí udělat drobnou chybu a problém je na světě.

Váha sama o sobě toho moc neřekne

Stoupnout si na váhu je jedna věc, ale jak poznat, zda je zobrazená hodnota správná váha? U někoho to může být klidně 70 kilogramů, u jiného 90 kilogramů. Proto je třeba znát ještě jednu věc. A tu zjistíte také celkem snadno. Jedná se o vaši výšku. Stačí se změřit a v tu chvíli máte k dispozici i hodnotu, díky které zjistíte, zda vážíte správně, nebo nikoliv.

Podívejte se do tabulky

Víte, kolik měříte a víte, kolik vážíte? Pokud ano, není nic jednoduššího než si hodnoty porovnat s tabulkou. Levý sloupec zobrazuje výšku, zatímco horní řádek váhu. Najděte si zde obě vaše hodnoty a následně najděte průsečík. Na rozdíl od klasické hodnoty výpočtu BMI vás čísla nezajímají. Vás zajímá to, zda je vaše hmotnost správná váha, nebo nikoliv. A to se dá nejlépe poznat podle barevného odlišení. Jak jistě tušíte, zelená je optimální barvou, které chcete dosáhnout.

Co vám tabulka řekla?

Je průsečík vaší váhy a výšky v klasické zelené oblasti? Pokud ano, je vše v pořádku a můžete být spokojeni. Pokud je jinde, je to problém. Světlá zelená značí podváhu a měli byste nějaká ta kila nabrat. Naopak oranžová značí nadváhu a tedy to, že byste měli zhubnout. A červená? Jde o stav obezity a tady už je bezpodmínečně nutné začít se sebou co nejdříve něco dělat. Jinak vám může dokonce hrozit i řada zdravotních rizik. A čím více v pravé části tabulky se nacházíte, tím je to horší a tím větší důvod ke změně máte. To vám potvrdí jakýkoliv lékař. Dejte proto na jeho slova.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]