Správná váha by se měla odvíjet od výšky těla

Jaká je správná váha? U každého se může lišit. Hlavní roli v určení té optimální má výška. Zjistit, jak jste na tom, není nic složitého. Jistě jste slyšeli o hodnotě BMI neboli Body Mass Indexu. Ten má však poměrně složitý vzorec, a ne každý chce několik minut počítat, zda váží správně, nebo ne. Nehledě na to, že stačí udělat drobnou chybu a problém je na světě.

Váha sama o sobě toho moc neřekne

Stoupnout si na váhu je jedna věc, ale jak poznat, zda je zobrazená hodnota správná váha? U někoho to může být klidně 70 kilogramů, u jiného 90 kilogramů. Proto je třeba znát ještě jednu věc. A tu zjistíte také celkem snadno. Jedná se o vaši výšku. Stačí se změřit a v tu chvíli máte k dispozici i hodnotu, díky které zjistíte, zda vážíte správně, nebo nikoliv.

Podívejte se do tabulky

Víte, kolik měříte a víte, kolik vážíte? Pokud ano, není nic jednoduššího než si hodnoty porovnat s tabulkou. Levý sloupec zobrazuje výšku, zatímco horní řádek váhu. Najděte si zde obě vaše hodnoty a následně najděte průsečík. Na rozdíl od klasické hodnoty výpočtu BMI vás čísla nezajímají. Vás zajímá to, zda je vaše hmotnost správná váha, nebo nikoliv. A to se dá nejlépe poznat podle barevného odlišení. Jak jistě tušíte, zelená je optimální barvou, které chcete dosáhnout.

Co vám tabulka řekla?

Je průsečík vaší váhy a výšky v klasické zelené oblasti? Pokud ano, je vše v pořádku a můžete být spokojeni. Pokud je jinde, je to problém. Světlá zelená značí podváhu a měli byste nějaká ta kila nabrat. Naopak oranžová značí nadváhu a tedy to, že byste měli zhubnout. A červená? Jde o stav obezity a tady už je bezpodmínečně nutné začít se sebou co nejdříve něco dělat. Jinak vám může dokonce hrozit i řada zdravotních rizik. A čím více v pravé části tabulky se nacházíte, tím je to horší a tím větší důvod ke změně máte. To vám potvrdí jakýkoliv lékař. Dejte proto na jeho slova.