Mnoho hospodyněk po nákupu, když koupí vejce, řeší problém, jak je do lednice umístit. Často totiž chladničky obsahují zásobníky na osm až devět kusů vajíček. V moderní době je však možné si poradit mnoha způsoby. Jedním z nich je pořízení speciálního plastového podnosu, do kterého se vejde naráz větší množství vajíček.
Tyto boxy jsou i uzavíratelné, což je velmi praktické. Aby vajíčka zůstala stále zdraví prospěšná, je potřeba myslet i na pár aspektů, co se týká jejich správného uchovávání v chladničce. Jaké to vlastně jsou?
Praktické rady k uchovávání vajec v lednici
Při skladování vajíček se určitě zaměřte na tyto body:
- Vejce uchovávejte v poloze takové, aby jejich užší část směřovala nahoru. Rovněž by okolo vajíček měl být dostatek prostoru, aby mohla takzvaně „dýchat“ a udržela si svou čerstvost.
- Doba expirace vajec je do jednoho měsíce po zakoupení. Je proto vhodné tohle časové rozmezí dodržet a vajíčka skutečně včas spotřebovat. Po delší době mohou podléhat zkáze. Záleží mimo jiné i na teplotě v lednici (ta by měla být ideálně v rozmezí pěti až osmi stupňů Celsia).
- Vaječné skořápky před uskladněním a vařením nikdy neomývejte.
- Po deseti až čtrnácti dnech uskladnění je vhodné vejce otočit.
Jaká vejce kupovat?
Zaměřit byste se měli při nákupu na vejce celistvá, bez zjevných známek poškození. Sledujte taktéž datum expirace na podnose. Čerstvost vajíček snadno prověříte tak, že s jedním z nich mírně zatřesete. Pokud slyšíte jakési šplouchání, produkt nekupujte. Vejce jsou nejspíš stará. U skutečně čerstvých vajec nic neuslyšíte. Také se při výběru vajíček soustřeďte na to, odkud pochází.
Nejkvalitnější a nejchutnější jsou samozřejmě taková, která pochází od slepic z volného výběhu. Zaměřte se tedy spíš na farmářské výrobky. Barva vajíček nijak neovlivňuje jejich chuť ani kvalitu, proto je vcelku jedno, zda vyberete ta bílá, nebo hnědá.
Fotografie: Pixabay, Freepik