Srub má jen 27 metrů čtverečních, ale majitelům nabízí vše, co k životu potřebují

I na malém prostoru lze vytvořit něco kouzelného. To dokazuje tento skvostný dřevěný dům, který má rozlohou jen 27 metrů čtverečních. Srub postavený uprostřed přírody vyhlíží skutečně jako z pohádky. Pojďme tedy zavítat na exkurzi.

Kouzlo dřevěného bydlení

Když zavítáte do tohoto nebývale příjemného dřevěného obydlí, přivítá vás malý, avšak útulný obývák s malou látkovou pohovkou a úžasnou dekorací v pozadí.

Starožitné lyže se na dřevěné stěně zkrátka vyjímají. Všechny místnosti jsou plynule propojené, což opticky prostor zvětšuje. A to je na takto malé rozloze žádoucí.

Jídelní koutek je vybaven celodřevěným nábytkem a ve stejném stylu je postavená i kuchyňská linka, který disponuje dvou plotýnkovým indukčním vařičem, mikrovlnnou troubou a lednicí. Kuchyň je sice menší rozlohy, avšak plně dostačující na základní vaření a přípravu pokrmů. Nad kuchyňským koutem pak vedou mohutné dřevěné schody, které vás zavedou do patra.

Oáza klidu v prvním patře

V prvním patře se rozprostírá podkrovní, ale poměrně prostorná ložnice a také menší sprchový kout s toaletou.

Z ložnice mají majitelé možnost vyjít na dřevěný balkon, který umožní pěkný výhled do okolní zeleně. Tohle obydlí je prostě kouzelné samo o sobě. Pro skromné milovníky přírody je přímo dokonalé. A ničemu vůbec nevadí, že se jedná o prostor podobající se malé garsonce. Pro dva lidi plně postačí.

Bydlení v dřevěných srubech a výhody s tím spojené

Obývat dřevěný srub je vlastně takovým snem mnohých milovníků přírody. Výhodou celodřevěného bydlení je úžasné aroma dřeva, které vás bude v interiéru provázet v podstatě napořád. Kromě toho se nebudete nejspíš potýkat ani s nežádoucími plísněmi na stěnách, jako v klasickém obydlí. Sruby jsou rovněž dokonale tepelně izolované.

Nejčastěji se k izolaci zdí používá ovčí vlna. Ta zajistí stoprocentní nepropustnost během chladných měsíců. Avšak nemusíte se obávat, že budete obývat nedýchatelné prostředí. Dřevo má v kombinaci s ovčí vlnou stále schopnost jakési ventilace. Dřevěné sruby jsou pro lidské zdraví v podstatě nejzdravější. A v neposlední řadě je jejich stavba časově nenáročná. Dá se zvládnout už za čtvrt roku.

Zakopane 1e

Co myslíte, má bydlení ve srubu nějaké nevýhody?

Nové dřevěné sruby mohou někdy svého majitele děsit praskáním, které je způsobené rozdíly v teplotách. Dřevěný materiál se rozpíná a tím vznikají poněkud nepříjemné zvuky. Především v noci mohou působit zneklidňujícím vlivem. Nemusíte se ale obávat, že praskání vás bude provázet po celou dobu obývání domu.

Po nějakém čase si dřevo „sedne“ a nepříjemné zvuky záhy zmizí. A protože se obydlí staví z dřevěných kulatin, je zapotřebí si dobře rozvrhnout, kde budete chtít zakomponovat elektrické zásuvky. Později byste si totiž přidělali mnoho práce. Nové zásuvky bude náročné vysekávat, až bude dům postaven.

Fotografie: Zen.yandex

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]