Pračka nám všem obecně velice usnadňuje práci. Jistě žijeme v době, která je pro všechny hospodyňky mnohem přívětivější než ta minulá, kdy ženy musely chodit k potoku s valchou a prádlo prát v ruce. Moderní doba a s ní spojené multifunkční spotřebiče ale vyžadují i náležitou péči, aby jejich životnost byla co nejdelší. Jak se tedy správně starat o pračku, aby co nejdéle vydržela?
Pečujte o gumové těsnění a nechte pračku větrat
Po každém praní byste měli ponechat dvířka pračky otevřená, aby do ní proudil vzduch a přirozeně se odvětrávala. Pakliže byste pračku zavřeli, hrozilo by zapaření a vznik nežádoucích plísní uvnitř bubnu. Také nezapomeňte pečovat o čistotu gumového těsnění, které lemuje buben a dvířka. Občas se na těchto místech mohou vyskytovat nečistoty a počínající plísně z ulpívajících zbytků vody.
Povrch gumového těsnění můžete omývat klasickými čistícími prostředky. Pozor však na ty, které obsahují vysoké množství chloru, aby nedocházelo k deformitám gumy.
Pravidelně odvápňujte buben pračky
Buben pračky je nutné čas od času i odvápnit. To jednoduše uděláte tak, že do zásuvky, kam dáváte standardně prášek na praní vsypte buď jedlou sodu, nebo ocet, či je skvělá kyselina citronová (na cyklus praní je zapotřebí asi 1 až 6 balení). Případně můžete tyto produkty kombinovat. Pak už pračku jen zapněte na maximální teplotu a dlouhý cyklus a nechte čas pracovat.
Myslete i na čistotu zásobníku na prací prášek a aviváž
Mnoho lidí zapomíná při údržbě pračky i na zásobník na prací prášek, který má tendence se často zanášet. K očistě vám pomůže pouze teplá voda a například čistící prostředek na nádobí.
Můžete použít i jemný kartáček, kterým ulpívající nečistoty snadno odstraníte. Nejlepší je, když si celý zásobník z pračky vysunete a ponoříte ho do lavoru s teplou vodou, trochou sody a octa. Necháte působit asi půl hodiny a pak opláchnete pod tekoucí vodou a je hotovo. Zásobník na prací prášek bude jako nový.
Nezapomínejte na čistění filtru u pračky
Jednou za čas také vyjměte a vyčistěte filtr pračky. Pokud byste ho neudržovali dlouhou dobu čistý, mohla by se pračka dřív nebo později poškodit a vypovědět službu dříve, než byste si přáli.
Filtr pračky je obvykle umístěn ve spodní přední části spotřebiče. Před otevřením otvoru, kde se nachází filtr umístěte pod pračku raději ručník, může vytéct voda. Kryt se obvykle dá odšroubovat proti směru hodinových ručiček. Můžete zde nacházet různé hrubé a větší nečistoty. Je potřeba vše odstranit a zodpovědně vyčistit.
Pakliže zaznamenáte u pračky nějaké potíže, nesnažte se je opravit sami, zavolejte raději instalatéra, který vám s tím pomůže. Když budete pračku udržovat stále v čistotě, dlouho vám vydrží a bude prát jako nová. Vaše prádlo tak bude svěží a voňavé.
Fotografie: Depositphotos