Stařecké skvrny můžete odstranit pomocí domácích metod, které používaly i naše babičky

Hyperpigmentace se projevují na kůži tmavými skvrnami. Vznikat mohou v důsledku stárnutí pokožky, nebo po opakovaném a intenzivním opalování kůže. Někdy k nim může docházet i v důsledku jiných nemocí. Pokud byste se chtěli takovýchto nevzhledností zbavit, přinášíme vám pár zajímavých domácích tipů, jak na to.

Praktické rady k odstranění hyperpigmentaci

V domácím prostředí můžete natrefit na mnoho účinných prostředků, které vám s tmavými skvrnami na kůži pomohou. Jsou to například:

Jablečný ocet: díky obsahu kyseliny octové dokáže zesvětlit hyperpigmentaci na pokožce. Roztok připravíte v poměru 1:1 s vodou. Nalijte jej poté na příslušná místa, nechte působit dvě až tři minuty a následně opláchněte ve vlažné vodě. Aby byly výsledky co nejlepší, opakujte proceduru alespoň dvakrát denně.

Aloe vera: v této léčivě rostlině je obsažena sloučenina aloin, která pokožku dokáže přirozeně depigmentovat. Na tmavé skvrny na pokožce naneste přiměřené množství gelu z aloe vera, nechte působit přes noc a pak opláchněte. Opakujte nejlépe každý den.

Červená cibule: k ošetření hyperpigmentace dobře poslouží i krémy s extraktem z červené cibule (latinsky Allium cepa). Při výběru se tedy soustřeďte na tuto ingredienci ve složení.

Zelený čaj: extrakt ze zeleného čaje také pomůže s tmavými skvrnami na kůži. Proto se zaměřte i na krémy s tímto složením. Zkusit však můžete i louhovaný čajový sáček zeleného čaje.

Čajový sáček stačí nechat vychladnout a následně jím potírejte příslušná tmavá místa na pokožce. Opakujte ideálně dvakrát denně.

Pomůže i odvar z černého čaje, extrakt z lékořice, nebo obyčejné mléko

Jistá studie z roku 2011 přišla s tím, že na tmavé skvrny na kůži dobře působí i odvar z černého čaje. Pomocí destilované vroucí vody a několika sušených lístků černého čaje si vytvořte odvar, či výluh a vychlazený aplikujte tamponem na příslušná místa, kde se vyskytuje hyperpigmentace. Frekvence používání je vhodná alespoň dvakrát denně.

Někteří vědci přišli s tím, že účinná je i lékořice. Proto se soustřeďte i na ni, při výběru speciálních krémů. A dokonalým prostředkem k zesvětlení kůže, který nestojí ani korunu navíc, je obyčejné mléko. Pomocí vatového tamponu, nebo bavlněného hadříku omývejte tmavé skvrny mlékem alespoň dvakrát denně.

Chutná i zázračná rajčata

Stále mluvíme o hyperpigmentaci a jejím odstranění, zda byste snad měli pocit, že nadpis této kapitoly značí něco jiného. Rajčata totiž nejsou jen skvělou ingrediencí v kuchyni při přípravě pokrmů, jsou i účinným lékem proti tmavým skvrnám na pokožce. V roce 2011 byla provedená studie, během níž testovaní lidé pojídali denně po dobu 12 týdnů 55 gramů rajčatové omáčky s olivovým olejem. Lykopen obsažený v rajčatech pomohl ochránit kůži před nežádoucími změnami zbarvení.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]